- Autor: Joanna_eM
- Wyświetleń: 10362
- Dodano: 2017-07-09 / 10:00
- Komentarzy: 8
Zaodrze pod wodą na zdjęciach. Niezwykła wystawa do obejrzenia od poniedziałku
Powódź Tysiąclecia na zawsze zmieniła życie wielu opolan. 20 lat temu woda wdarła się do miasta; zalała Zaodrze, Pasiekę, Wyspę Bolko oraz opolskie zoo. Wielu mieszkańców do dziś nie potrafi pogodzić się z tym co się stało. Wielu nie chce rozmawiać. Jednak o wydarzeniach sprzed 20 lat mogą opowiedzieć fotografie. W poniedziałek będzie można zobaczyć niezwykłą wystawę opolskich fotografików.
Wystawa powstała przy udziale Opolskiego Stowarzyszenia "Pieśni spod żagli", Urzędu Miasta oraz Pawła Stauffera, Jerzego Stemplewskiego, Mariusza Przygody oraz Krzysztofa Świderskiego, fotografików opolskich, którzy uwieczniali na zdjęciach wydarzenia sprzed 20 lat.
- W tamtym czasie byłem reporterem radia O'le. Od 7 lipca jeździłem z kolegą na dwa samochody i relacjonowałem wydarzenia z Opola - opowiada w rozmowie z naszym portalem Ryszard Sobieszczański, który w 1997 roku szefował komitetowi powodziowemu Opole- Zaodrze.
- Po 3 dniach jeżdżenia zatrzymałem się pod żłobkiem Matki Polki na Dambonia, aby po prostu się przespać. Około godz. 6.00 obudziło mnie walenie w szyby samochodu; ludzie wołali, że Odra wylała i zalewa całe Zaodrze. Przez pierwsze godziny jeździłem wzdłuż Odry i relacjonowałem co się działo.
Wtedy, w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Lelewela powstał największy punkt pomocy, w której dyrektor Mikołaj Jędrysik wraz z szefową kuchni próbowali przygotować pomoc i jedzenie dla powodzian.
- W szkole od rana zaczęli pojawiać się ludzie. Zostałem tam i mówiłem do radia o potrzebach: żywności i ubraniach. Wielu ludzi trafiło tam po prostu tak jak stało: o 5 rano, w piżamie. Nie zapomnę tego widoku: ludzi, którzy siedzieli w tej bieliźnie na materacach wyciągniętych z sali gimnastycznej - opowiada Ryszard Sobieszczański i szczególnie podkreśla zasługi wielu mieszkańców okolicznych wsi, którzy na apele przywozili żywność i odzież.
- Ta wystawa jest nie tylko po to, by wspominać powódź i ten dramat. Chciałbym przypomnieć ludzi, którzy bezimiennie wtedy pomagali: żołnierzy, harcerzy, nauczycieli i mieszkańców Dambonia, którzy przyjmowali innych pod swój dach. To są ludzie bezimienni, o których się nie mówiło - dodaje Sobieszczański.
Harmonogram wystawy:
10 lipca 2017 godz. 16:30 otwarcie wystawy na ul. Prószkowskiej przy pawilonie AS, koło cukierni.
17 lipca 2017 - Opole, ul. Wojska Polskiego koło przystanku MZK
24 lipca 2017 - Opole, ul. Dambonia przy pętli MZK
31 lipca do 31 sierpnia 2017 - Opole - Rynek
W dniu otwarcia będą rozdawane oryginalne kasety video z filmem "POTOP", produkcji z 1997 roku TVP Katowice. 75-minutowy film opiera się na zdjęciach opolskich operatorów i dziennikarzy z czasu powodzi na Opolszczyźnie.
Jeśli posiadają Państwo zdjęcia z powodzi z 1997 roku i chcieliby się z nimi podzielić, zachęcamy do przesyłania ich pod tym linkiem, lub na nasz adres mailowy: redakcja@24opole.pl. Nadesłane zdjęcia zostaną opublikowane w formie galerii.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
antyP.I.S.: Napisał postów [5736], status [VIP]
Forumowe szczeniactwo nie pamieta..a widok był niesamowity..echh