- Autor: Joanna_eM
- Wyświetleń: 9268
- Dodano: 2017-07-17 / 01:39
- Komentarzy: 61
Łańcuch światła w Opolu. "Bronimy sądów i demokracji"
Ponad 500 osób zebrało się wczoraj późnym wieczorem na Placu Daszyńskiego przed Sądem Okręgowym w Opolu. - To jest protest przeciwko niszczeniu niezależnych sądów i niezawisłości sędziowskiej - mówią uczestnicy protestu.
Przed budynkiem Sądu Najwyższego w Warszawie utworzono łańcuch świetlny jako wyraz sprzeciwu wobec reformy sądownictwa autorstwa rządu Prawa i Sprawiedliwości. Podobne wydarzenia odbyły się w innych miastach Polski, m.in. w Poznaniu, Szczecinie i Gdańsku. Śladem innych miast poszło także Opole.
W manifestacji na Placu Daszyńskiego wzięli udział opolscy parlamentarzyści i członkowie ugrupowań opozycyjnych, władze województwa, samorządowcy, opolscy aktywiści, członkowie Komitetu Obrony Demokracji i wielu mieszkańców Opola. Manifestanci utworzyli łańcuch świetlny ze zniczy i odśpiewali hymn państwowy Mazurek Dąbrowskiego.
- Jestem zbudowany frekwencją, bo to pokazuje, że ludzie zaczynają rozumieć, że bez niezależnych sądów, nie mają szansy na rzetelny proces. To jest podstawa państwa demokratycznego, żeby sądy były niezależne od jakiejkolwiek władzy, a sędziowie potrafili bez żadnych nacisków i obaw orzekać, wydawać wyroki - mówi Jarosław Benedyk, sędzia Sądu Okręgowego w Opolu.
- Zaczęło się od Trybunału Konstytucyjnego, potem ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa, o ustroju sądów powszechnych, a teraz właściwie o likwidacji Sądu Najwyższego, który jest gwarantem tego, że orzeczenia sądów niższych instancji będą miały oparcie merytoryczne i moralne - dodaje sędzia Benedyk.
- Demokracja w Polsce polega na trójpodziale władzy. W chwili gdy PiS chce zawładnąć władzą sądowniczą i cały środowiskiem sędziowskim, ten trójpodział zanika, a co za tym idzie zanika demokracja - komentuje Przemysław Pytlik z opolskiej Nowoczesnej.
Zmiany w sądownictwie polegają m.in. na wyborze prezesów sądów przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Chodzi także o zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, która nadzoruje pracę sądów. Do tej pory jej członków (15) wybierali sędziowie; po zmianach będzie to robił Sejm. Te ustawy czekają na podpis prezydenta.
Ponadto sędziowie wchodzący w skład Sądu Najwyższego mają przejść w stan spoczynku; o tym kto pozostanie zdecyduje minister sprawiedliwości, a następców wybierze sejmowa większość. Poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym będzie omawiany prawdopodobnie na następnym posiedzeniu Sejmu w dniu 18-20 lipca.
Zapraszamy także do obejrzenia naszej galerii zdjęć.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisał postów [5170], status [VIP]
[moderacja]