- Autor: Joanna_eM
- Wyświetleń: 5618
- Dodano: 2017-07-24 / 08:00
- Komentarzy: 38
Coraz więcej cudzoziemców w ZUS. Przodują Ukraińcy
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych płynie coraz większy strumień pieniędzy ze składek odprowadzanych z wynagrodzeń cudzoziemców. Od 2014 roku w opolskiej jednostce ZUS liczba ubezpieczonych obcokrajowców wzrosła aż o 300 procent. Wśród nich najliczniejszą grupą na Opolszczyźnie, ale również w kraju, są obywatele Ukrainy.
Na początku lipca na Opolszczyźnie zgłoszonych do ZUS-u było ponad 10 tys. cudzoziemców. Wśród nich dominują Ukraińcy - to grupa 8,7 tys. osób. Obywatele ze wschodu zatrudniają się głównie w budownictwie, branży spożywczej, handlu i gastronomii.
- We wrześniu 2016 roku zgłoszonych w opolskim oddziale było około 4 700 obywateli Ukrainy. Po niespełna roku mamy prawie stuprocentowy wzrost - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.
Statystyki przedstawione przez ZUS podają, że we wszystkich oddziałach w Polsce zgłoszonych do ubezpieczenia jest ponad 270 tys. Ukraińców. Jeszcze rok temu we wrześniu było to 170 tys. osób.
Składki płyną też od firm prowadzonych przez cudzoziemców. - Na działalność gospodarczą decydują się głównie obywatele Ukrainy, Niemiec i Bułgarii. Na koniec pierwszego półrocza biznes w regionie prowadziło 307 cudzoziemców. Ponad stu z nich to Ukraińcy - dodaje Sebastian Szczurek.
Zatrudnienie cudzoziemca w praktyce
Polscy pracodawcy mogą zatrudniać cudzoziemców na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie i umowa o dzieło), oraz na podstawie umowy o pracę. W przypadku obowiązku ubezpieczenia społecznego decydującym kryterium jest rodzaj pracy i miejsce, w którym się ją wykonuje.
Zanim jednak pracodawca zajmie się kwestią ubezpieczenia swojego przyszłego pracownika, istotna jest informacja z jakiego państwa pochodzi. O pozwolenie na pracę nie muszą się starać obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz obywatele Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Gruzji.
Pozostałe osoby, które przyjeżdżają do Polski spoza terytorium UE, EOG są zobowiązane do posiadania ważnej wizy, albo innego dokumentu, który uprawnia do przebywania na terytorium Polski, a pracodawca chcący ich zatrudnić jest zobowiązany do złożenia wniosku o zezwolenie na pracę. Decyzję w tej sprawie podejmuje wojewoda.
Ważna informacja: osoby które mają status uchodźcy, posiadają zezwolenie na osiedlenie się w Polsce, mają zezwolenie na czas oznaczony w związku z zawarciem małżeństwa z obywatelem Polski, mają Kartę Polaka, są absolwentami polskiej szkoły ponadgimnazjalnej, kontynuują stacjonarne studia wyższe lub posiadają zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, są zwolnione z obowiązku posiadania pozwolenia na pracę.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
czarny 0524: Napisał postów [2], status [żółtodziób]
porażka!!!! dla polaków nie ma pracy a cudzoziemców przyjmują jednym słowem syf!!