• Autor: Majlan
    • Wyświetleń: 10867
    • Dodano: 2017-07-31 / 07:00
    • Komentarzy: 1

    Pionierskie rozwiązanie opolskiego WORD-u już przynosi pozytywne skutki

    (Fot. Dżacheć)

    Młodzież może zdawać egzaminy we wszystkich miastach powiatu dzięki specjalnemu busowi. (Fot. archiwum)

    W tym roku na Opolszczyźnie dwukrotnie wzrosła liczba osób przystępujących do egzaminu na kategorię AM. Czy jest to efekt możliwości podejścia do egzaminu w miastach powiatowych regionu?

    Przypomnijmy, kategoria AM uprawnia do poruszania się po drogach publicznych motorowerem lub lekkim czterokołowcem. Kategoria ta zastąpiła w 2013 roku funkcjonującą wcześniej kartę motorowerową, którą po zdaniu egzaminu mógł otrzymać każdy gimnazjalista. Jednak po wejściu w życie nowych przepisów - wymuszających udanie się zdających z Opolszczyzny do stolicy regionu lub też Kędzierzyna-Koźla - znacznie zmalała liczba zdających. Opolski WORD wziął sprawy w swoje ręce i wdrożył pionierskie w skali kraju rozwiązanie.

    - Uchwałą sejmiku z 27 września ubiegłego roku możliwe stały się wyjazdy naszych pracowników do miast powiatowych. Młodzież zyskała w ten sposób możliwość zdawania egzaminów u siebie, bez konieczności czasochłonnych i kosztownych dojazdów do stolicy województwa - tłumaczy Andrzej Rak, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

    Specjalny bus wyposażony w 5 stanowisk komputerowych oraz cały niezbędny osprzęt kosztował 136 tysięcy złotych. Ośrodek nawiązał też współpracę ze wszystkimi starostwami w regionie, które udostępniły tereny pod place manewrowe.

    Od czerwca opolski WORD wyjeżdżał do zorganizowanych grup zdających już 10 razy. - Pierwszy kurs zrealizowaliśmy do Olesna 1 czerwca. Możemy powiedzieć, że młodzi ludzie coraz chętniej zgłaszają się do nas chcąc udokumentować swoje umiejętności. W analogicznym okresie w 2016 roku - od stycznia do 27 lipca - do egzaminów podeszły 64 osoby, w tym roku 120. Bardzo nas to cieszy i pokazuje, że warto było wdrożyć nową formułę egzaminów - przyznaje z dumą Rak.

    - Pragnę podkreślić, że w ten sposób zmniejszamy patologię szerzącą się na opolskich ulicach. Trzeba pamiętać, że osoby, które nie znają przepisów, wyjeżdżając na drogę stanowią zagrożenie dla ruchu drogowego. Co istotne, są niebezpieczeństwem nie tylko dla samych siebie, ale dla wszystkich innych - kierowców i pieszych. Zdany egzamin państwowy pozwala nam stwierdzić, że dana osoba zapoznała się z wiedzą z zakresu bezpieczeństwa drogowego i przepisów ruchu, co daje podstawy do samodzielnego poruszania się po ulicy - podsumowuje Andrzej Rak.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2017-07-31 07:44:23 [165.225.72.*] id:1538685  
    dontomasso: Napisał postów [4449], status [VIP] Reputacja
    dochody zmalaly, prezesik nie mial na pensje to musial cos wymyslic

    Nick:
    Treść: