• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 2579
    • Dodano: 2022-07-25 / 07:32
    • Komentarzy: 0

    Nadal groźny barszcz Sosnowskiego! Łatwo go pomylić z innymi roślinami

    Przebywanie w bliskości barszczu Sosnowskiego stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Warto więc wiedzieć jak wygląda i co zrobić, kiedy okaże się, że mamy z nim styczność.


    W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów podczas których może dojść do popatrzenia. Mimo, że wszystkie przypadki zauważenia barszczu Sosnowskiego należy zgłaszać służbom, to cały czas zdarzają się miejsca, w których ta parząca rośna beztrosko rośnie. Jak się okazuje - ten groźny gatunek - bardzo łatwo pomylić z inną rośliną, na którą właśnie przypada okres kwitnięcia.

    Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna, parząca roślina, która występuje na terenie całej Polski. Do Polski przybył aż z Kaukazu i traktowany był do czasu jako roślina pastewna. Po jakimś czasie, ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano w jego uprawy i obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Ponadto coraz częściej podkreśla się podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia populacji tego gatunku w środowisku naturalnym.

    Najczęściej barszcz Sosnowskiego można spotkać na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, a także w ogrodach, parkach oraz lasach. Jak podkreśla Główny Instytut Sanitarny - bardzo łatwo go pomylić z innymi roślinami.

    - Charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi, jest jedną z największych roślin zielonych, która osiąga wysokość do 4 m, a łodyga ma około 10 cm średnicy. Na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję. Bardzo często jest mylony z koprem lub arcydzięglem - czytamy w komunikacie GIS.



    Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

    Oprócz oparzeń związki zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:

    podrażnienia dróg oddechowych,
    nudności,
    wymioty,
    bóle głowy,
    zapalenie spojówek.

    Miejsca występowania barszczu Sosnowskiego można sprawdzić na mapie
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".