- Autor: Joanna_eM
- Wyświetleń: 2807
- Dodano: 2017-08-08 / 11:30
- Komentarzy: 8
Wspólna uchwała antysmogowa społeczników i władz województwa
Jest porozumienie ws. uchwały antysmogowej między zarządem województwa, a społecznikami z Koalicji dla Czystego Powietrza. Jeśli uchwała zostanie przyjęta przez radnych sejmiku, wejdzie w życie 1 listopada, a okres wymiany poszczególnych instalacji cieplnych ma się odbywać w latach 2022 -2028.
- Wysłaliśmy propozycję uchwały do wójtów i samorządów z prośbą o opinie, na której sformułowanie mają miesiąc. Możliwe, że na wrześniowej sesji ta uchwała zostanie przyjęta. Przed nami wiele pracy do wykonania - podkreśla Antoni Konopka, członek zarządu województwa.
Proponowana uchwała przewiduje zakaz stosowania węgla brunatnego praz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych, czyli paliw o uziarnieniu mniejszym niż 3mm, paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem mułów lub flotokoncentratów węglowych, paliw stałych produkowanych z węgla kamiennego, w których zawartość frakcji o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm jest większa niż 15% i drewna, którego wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.
- W uchwale są określone daty w których te piece powinny być wymienione na piece piątej generacji. Zwracaliśmy zawsze uwagę na to, że największym zagrożeniem jest stosowanie paliw złych jakościowo paliw - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa.
- Mam sygnały od samorządów, że na etapie konsultacji będą wnioskować o to, by te terminy wymiany pieców uelastycznić, natomiast wyznaczenie pewnych terminów stymuluje do działania - podkreśla Kolek.
Jednocześnie marszałkowie uważają, że to na szczeblu rządowym powinny zostać podjęte konkretnie działania w zakresie ochrony powietrza. Mowa np. o konieczności wprowadzenia norm dla paliw stałych dostępnych w sprzedaży, świadectw jakości i obniżenia cen gazu, energii elektrycznej i oleju opałowego.
Zarząd województwa wspólnie ze społecznikami podejmie wspólne działania na rzecz edukacji i promocji zagadnień związanych z zanieczyszczeniem powietrza.
- Cały ten proces odbywał się z partycypacją społeczną, chyba niespotykaną w naszym województwie. Nadrzędnym celem jest ludzkie zdrowie, nie ma innego ważnego celu dla mieszkańców - mówi dr Krystyna Słodczyk z Koalicji.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP]
Paranoja i ściema,aby dostać dofinansowanie trzeba złożyć tonę dokumentów, wypełnić absurdalne formularze (brakuje tylko rozmiaru buta) a na końcu i tak wychodzi że jesteś bardziej wiarygodny dla banku w którym masz konto niż dla Funduszu...Aha,żeby dostać dofinansowanie(kredyt) trzeba założyć lokatę na 150 % kwoty dofinansowania..No żesz..