- Autor: Majlan
- Wyświetleń: 6054
- Dodano: 2017-08-25 / 16:11
- Komentarzy: 35
Kurator oświaty: Opolskie szkoły gotowe na nowy rok szkolny
Michał Siek, opolski kurator oświaty, podsumował dziś przygotowania lokalnych placówek edukacyjnych do nowego roku szkolnego, który wprowadzi w życie między innymi powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej i wygaszanie gimnazjów.
- Wdrażana reforma edukacji staje się faktem. Samorządy dopasowały sieci szkół do nowego porządku, dyrektorzy placówek podpisali plan organizacji pracy, nauczyciele zostali przeszkoleni z nowej podstawy programowej, a rodzice wiedzą, gdzie ich pociechy będą się uczyć - podsumował dziś opolski kurator oświaty Michał Siek.'
- Trzeba sobie powiedzieć jasno: reforma oświaty była niezbędna, ponieważ młodzi ludzie, mający po 13 lat byli wyrywani ze swojego naturalnego, bliskiego środowiska i przenoszeni do innych szkół, co nie kończyło się dobrze. Teraz z tym zjawiskiem nie będziemy mieli do czynienia - dodaje Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Jak podkreśla kurator, wielomiesięczne rozmowy z samorządami - które bezpośrednio odpowiadają za szkoły podstawowe i gimnazja - nie zawsze były łatwe. - Nawzajem używaliśmy różnych argumentów, ale zawsze była to dyskusja merytoryczna, nie było w niej słabszego i silniejszego. Z pewnością nie wszyscy byli zadowoleni z pomysłu wprowadzenia nowego rozwiązania i niepokój pozostanie jeszcze przez jakiś czas, ale jeśli faktycznie chcemy coś zmienić, to musi to być bardzo konkretna, szeroko zakrojona zmiana, bo tylko taka przyniesie zamierzony efekt - słyszymy.
- Warto mieć na uwadze również fakt, iż szkoły otrzymały bardzo konkretne wsparcie. W tegorocznej subwencji oświatowej uwzględniono dodatkowe 313 milionów dla samorządów na dostosowanie szkół - między innymi zakup krzeseł, ławek czy modernizację toalet. Wszystko po to, by warunki, w jakich przebywają uczniowie i nauczyciele były jak najlepsze - dopowiada Siek.
- Cały czas możemy jednak coś poprawiać, ulepszać, co też będziemy czynić. Jeszcze większy nacisk położymy między innymi na doposażenie gabinetów przedmiotowych, które obecnie ma około 25 procent szkół. Wszystko odbędzie się w ramach opracowywanego przez rząd. Najpierw jednak musimy sprawdzić, jakie fundusze będą potrzebne na ten cel, ponieważ czasem samorządy mocno zawyżają ocenę potrzeb. Nie urządzamy przecież pięciogwiazdkowych hoteli czy pracowni uniwersyteckich, a szkoły. Chcemy jednak, co oczywiste, by sprzęt w nich używany był bezpieczny, funkcjonalny, ładny i atestowany - podsumowuje Siek.
4 września w województwie opolskim rok szkolny 2017/2018 rozpocznie blisko 110 tysięcy przedszkolaków i uczniów. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w Zespole Szkół Rolniczych im. Tadeusza Kościuszki w Namysłowie.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Durden007: Napisał postów [916], status [stały bywalec]
Ilu nauczycieli straci pracę?