Czy wentylator to to samo co klimatyzacja?
Nie. Chociaż oba urządzenia służą do poprawy komfortu termicznego, działają w zupełnie inny sposób. Klimatyzacja faktycznie obniża temperaturę w pomieszczeniu, podczas gdy wentylator jedynie zmienia tzw. temperaturę odczuwalną, poprzez wprowadzanie powietrza w ruch.
Wentylator domowy to nic innego jak elektryczny wiatrak stojący, który obracając się, daje poczucie chłodu. To proste i stosunkowo tanie rozwiązanie, ale trzeba pamiętać, że efekt nie jest trwały. Jeśli wyłączymy wiatrak, z powrotem zrobi się gorąco. Mimo to warto zaopatrzyć się w wentylator, jego niska cena w połączeniu z dużą funkcjonalnością na pewno nie raz i nie dwa przyniesie ulgę w gorący dzień.
Rodzaje wentylatorów
Tradycyjne wentylatory to wiatraki, które dzielimy na stojące i biurkowe. Tak naprawdę jedne i drugie stoją, tyle że biurkowe na biurku a stojące na podłodze. Biurkowe wentylatory mają mniejszy zasięg, sprawdzają się dla jednej osoby. Wentylatory stojące z obrotową czaszą przyniosą ulgę kilku osobom w pokoju.
Nowoczesne wentylatory kolumnowe to stylowy design i nieco inna technologia. Tu wiatraki są ukryte, niemniej nadal obecne. Takie wentylatory są bardzo wydajne i doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach.
Jak dobrać wentylator do wnętrza
Przede wszystkim trzeba się rozejrzeć po pomieszczeniu i zastanowić, na jaki wentylator mamy miejsce. Trzeba pamiętać, że to urządzenie, które musi stać stabilnie i raczej nie na środku pokoju. Powinno być zabezpieczone przed przypadkowymi potrąceniami ? innymi słowy: mieć swoje miejsce i odrobinę luzu wokół niego.
W dużym wnętrzu na pewno znajdzie się miejsce na wiatrak stojący lub wentylator kolumnowy. W małym pomieszczeniu trzeba będzie się zadowolić wentylatorem biurkowym, który może stać choćby na parapecie, pod warunkiem, że ten będzie odpowiednio szeroki.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wentylatora
Moc wentylatora ? im wyższa moc, tym większa wydajność, czyli lepsze chłodzenie. To także większy pobór prądu, a więc teoretycznie wyższe rachunki za prąd. W praktyce nie notuje się zwiększonych wydatków na energię elektryczną w związku z używaniem wentylatora.
Obrotowa czasza ? wentylator, który ma obracaną czaszę może jednocześnie dać uczucie chłodu w większej części pomieszczenia. Warto też sprawdzić, czy czaszę można zablokować w dowolnej pozycji.
Regulowana wysokość ? dotyczy wentylatorów stojących ? w nich czaszę można zablokować na dowolnej wysokości, oczywiście w ograniczonym zakresie.
Prędkość obrotów ? kilka stopni prędkości to w praktyce kilka różnych stopni chłodzenia. Im bliżej wentylatora siadamy, tym wolniej może obracać się wiatrak. I odwrotnie ? im dalej siedzimy, tym szybciej musi pracować, inaczej jego praca będzie nieodczuwalna.
Głośność wentylatora ? w zasadzie ma znaczenie tylko w sypialni, gdy urządzenie ma pracować całą noc. W pozostałych przypadkach głośność pracy jest zauważalna, ale nie jest uciążliwa.
Przeczytaj także: Nadchodzą ciepłe dni - pora zaopatrzyć się w wentylator. Jaki wybrać?