- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 12019
- Dodano: 2017-09-27 / 13:16
- Komentarzy: 59
Uchwała antysmogowa przyjęta
Sejmik Województwa Opolskiego przyjął wczoraj uchwałę antysmogową dla naszego regionu, która zakazuje używania materiałów niskiej jakości do palenia w piecach. Nowe zasady wchodzą w życie od 1 listopada 2017 roku. Za przyjęciem uchwały antysmogowej głosowało 20 radnych. Jeden radny był przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.
Jeszcze jakiś czas temu ze smogiem kojarzyliśmy górny Śląsk i województwo małopolskie. Nic bardziej mylnego, ponieważ główną przyczyną powstawania smogu w całym kraju jest niska emisja w gospodarstwach domowych. Dokładamy zanieczyszczeń paląc złej jakości materiał w starych piecach. Szacuje się, że pozostajemy użytkownikami ponad 3 milionów pieców nie nadających się do użytku zarówno pod względem zdrowotnym jak i ekologicznym.
Nad poprawą jakości powietrza w naszym regionie radni dywagowali już od kwietnia tego roku, gdzie pierwotne założenia wykluczały użycie węgla brunatnego oraz mułów węglowych - co więcej - sugerowano wymianę starych instalacji grzewczych i stopniowe zastąpienie ich nowymi kotłami.
Swoje postanowienia radni poparli konsultacjami społecznymi, gdzie udało im się zebrać kilkutysięczne poparcie Opolan.
Opcję wymiany pieców ostatecznie wycofano z zapisów uchwały. Stało się tak ponieważ kwestię tę uregulował na początku miesiąca w swojej uchwale wicepremier Mateusz Morawiecki. Od 1-go października firmy nie będą mogły produkować pieców na węgiel szkodzących naszemu środowisku. Ponadto od lipca przyszłego roku wejdzie w życie zakaz sprzedaży takich pieców w Polsce. Można powiedzieć, że montowanie starych urządzeń nie będzie opłacalne w związku z wprowadzonymi zmianami.
Czym więc nie będziemy mogli palić według nowej uchwały?
Do listy zakazanych materiałów należy wpisać:
• Węgiel brunatny i jego pochodne
• Muły węglowe
• Floty
• Drewno i biomasa o wilgotności większej niż 20%
Dlaczego jest to tak istotne?
Ekolodzy już kilka miesięcy temu alarmowali, że wielokrotnie przekraczamy normy czystości powietrza jako województwo. Pył, który unosi się nad miastem jest wynikiem palenia w piecach materiałów wymienionych powyżej. Takie działania stanowią ponad 50 procent wkładu w zanieczyszczenie powietrza. Warto dodać, że przemysł i transport to 17 i 10 procent.
Najbardziej na choroby związane z zanieczyszczonym powietrzem narażone są dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. Mało tego, bardzo niekorzystny wpływ takie powietrze ma na osoby cierpiące na astmę i choroby krążenia.
Do tej pory w Polsce nie było norm na jakość węgla, którym ogrzewamy domy. W piecach na ogół pali się węglem niskiej jakości, który jest zwyczajnie najtańszy. Często palimy w piecu odpadami kopalnianymi, które zakazane są w innych częściach Europy, nie zdając sobie sprawy jaki wkład na środowisko mają te działania. Miejmy nadzieję, że uchwała która już zaraz wejdzie w życie poprawi stopniowo jakość naszego powietrza. Najważniejsza teraz jest edukacja społeczeństwa, które do tej pory mogło wybrać między ekonomią a zdrowiem. Uchwała ma na celu poprawić jakość powietrza w całym województwie, a co za tym idzie - działać na rzecz zdrowia swoich mieszkańców.
Przed nami uchwały przyjęły województwa małopolskie i śląskie.
Uchwała nie przewiduje wsparcia finansowego gmin w zakresie wymiany kotłów w domach mieszkalnych. Z pewnością zapotrzebowanie na dofinansowanie będzie zgłaszane w odpowiednich programach - pod uwagę bierze się znalezienie funduszy na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
zaodrze244: Napisał postów [367], status [starszy wyjadacz]
komu się donosi na palących butelkami plastikowymi w piecu? W domu przy ulicy stanisława moniuszki 3 co roku w zimie palą całym syfem który nazbierają. Zimą z tego domu z komina leci czarny duszący dym, śmierdzący plastikiem i innym syfem. Niech się ktoś tymi dziadami zajmie i weźmie ich za 4 litery w obroty.