- Autor: MarkowyLP
- Wyświetleń: 3478
- Dodano: 2017-10-22 / 16:50
- Komentarzy: 7
Pierwsza debata Deklaracji Opolskiej. Dyskusja o samorządności w cieniu powiększenia Opola
W Dobrzeniu Wielkim odbyła się dziś debata z udziałem wszystkich sygnatariuszy Deklaracji Opolskiej. Rozmawiano o przyszłości samorządów oraz o prawach gmin, które zostały przyłączone do Opola.
Debata w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim zebrała przedstawicieli wszystkich partii politycznych zjednoczonych przeciwko łamaniu podstawowych praw samorządności w naszym kraju.
- Generalną ideą podpisania Deklaracji Opolskiej jest uzgodnienie wspólnego minimum wartości, które łączą partie prodemokratyczne. Zniszczenie obyczajów w dzisiejszej polityce poszło tak daleko, że brakuje po prostu kultury w politycznej dyskusji. Mimo że nas ideologicznie różni bardzo wiele, to potrafimy rozmawiać. - uważa Paweł Kampa, sekretarz opolskiej rady wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Miejsce debaty nie było przypadkowe - sala GOK-u w Dobrzeniu Wielkim to obiekt, w którym cała sprawa dotycząca przyłączenia okolicznych gmin, w tym Dobrzenia Wielkiego się rozpoczęła. Tu zapoczątkowano spotkania z mieszkańcami czy późniejszy protest głodowy.
- Reprezentujemy przede wszystkim mieszkańców, osoby walczące o to, aby Opole nie powiększyło się siłowo kosztem naszej gminy. - mówi Rafał Kampa, prezes zarządu Stowarzyszenia Obrony Samorządności "Na Swoim". - My od początku sprawy nie byliśmy przeciwko rozpoczęciu jakichś rozmów, przeprowadzić konsultacje i wypracować jakieś wspólne stanowisko dotyczące powiększenia miasta. Jesteśmy przeciwni takim siłowym, bezprawnym działaniom łamiącym prawa samorządności.
Temat ogólny dotyczący samej kwestii samorządności i funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego został jednak przyćmiony przez dyskusję dotyczącą kwestii przyłączonych gmin do Opola.
- Dyskusja skręciła dość mocno w kierunku Dobrzenia Wielkiego, przyłączenia go bezprawnie do Opola. Zastanawialiśmy się czy aby na pewno zostały wyczerpane już wszystkie możliwości w kwestii zatrzymania tego procesu. Oprócz spraw samorządowych mówiliśmy też o formule opozycyjności, gdzie widać, że są radykalne środowiska, stanowiące opozycję pozaparlamentarną, są bardzo radykalne i dialog z nimi nie jest wcale łatwy. - mówi Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej - Ważne jest to, czy my mamy scenariusz finalnego zakończenia tego problemu. Odpowiedzieliśmy sobie dzisiaj na to pytanie, że jest taka możliwość. Ludzie powinni się za jakiś czas wypowiedzieć, przypuszczalnie w drodze referendum, czy chcą powrotu do sytuacji sprzed powiększenia Opola czy też nie. Wcześniej nie tylko pogwałcono ich prawo do takiej wypowiedzi, ale ich głos w ogóle nie miał znaczenia przy podejmowaniu tej decyzji.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
norman: Napisał postów [784], status [rozpisany/na]
My już panom dziękujemy chcemy nowej władzy w Dobrzeniu