• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 8228
    • Dodano: 2017-10-30 / 18:31
    • Komentarzy: 2

    Udar mózgu dotyczy nas wszystkich. Statystyki szokują.

    Wczoraj, 29 października, obchodziliśmy "Światowy Dzień Udaru Mózgu". Wokół panuje ogólne przeświadczenie, że dotyczy tylko osób starszych. Statystyki skutecznie niszczą tą tezę, a zarazem są bardzo niepokojące...

    Udar mózgu to zaburzenie funkcji mózgu, które wywołane jest poprzez nagłe miejscowe upośledzenie ukrwienia mózgu. Może być to udar niedokrwienny jak i krwotoczny. Najnowsze badania Fundacji Udaru Mózgu wskazują, że co 8 minut w Polsce ktoś doznaje udaru. Co ważne, udar jest przypadłością nie tylko często występującą, ale też trzecią w kolejności prowadzącą do śmierci chorego. U 70% osób po udarze nie powraca sprawność fizyczna. Udar jest bardzo często mylnie kojarzony z osobami w podeszłym wieku. Rocznie rejestruje się około 60 000 nowych przypadków zachorowań, a statystycznie częściej na tą chorobę zapadają mężczyźni.

    - Należy zmienić powszechną opinię, że udar mózgu to choroba ludzi starszych. Chociaż ryzyko wystąpienia udaru wzrasta razem z wiekiem, coraz głośniej mówi się o tym, że na oddziały udarowe trafiają ludzie młodzi, na pierwszy rzut oka wydawałoby się zdrowi. Dodatkowo liczba chorych z roku na rok wciąż wzrasta, a już teraz udarem mózgu zagrożonych jest ponad 5 mln Polaków - podkreśla wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu Adam Siger.

    Badania prowadzone przez Fundację wskazują, że 24% spośród 400 ankietowanych osób z tym schorzeniem miała mniej niż 40 lat. U osób, które zgłosiły objawy choroby najczęściej występowały takie czynniki jak podwyższony cholesterol, cukrzyca, otyłość lub choroby sercowo - naczyniowe. W grupie ryzyka znajdują się także osoby palące tytoń, nadużywające alkoholu i stroniące od wszelkiej aktywności fizycznej.

    Udar mózgu można szybko rozpoznać. Charakteryzuje się takimi objawami jak jednostronne wykrzywienie twarzy (szczególnie kącik ust), nagłe osłabienie rąk lub nóg po jednej ze stron, zaburzenia mowy, widzenia, zawroty głowy i trudności w utrzymaniu równowagi. Jeśli nie jesteśmy w stanie ocenić, czy występują te objawy poprośmy osobę, żeby się uśmiechnęła, powtórzyła za nami trudny zwrot lub słowo oraz każmy jej w pozycji leżącej podnieść osobno każdą kończynę. Osobę z podejrzeniem udaru należy jak najszybciej hospitalizować, od tego będzie zależeć jej życie.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2017-10-30 20:10:10 [83.30.17.*] id:1545527  
    tippmann: Napisał postów [7853], status [VIP] Reputacja
    tym z wiejskiej nie grozi,bo go nie mają:)))

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2017-10-31 13:09:11 [79.191.233.*] id:1545558  
    dzony: Napisał postów [6611], status [VIP] Reputacja
    ale przez TYCH z wiejskiej mójów to notoryczne zagrożenie dla pospolitego obywatela polskiego :(