• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 3383
    • Dodano: 2017-11-16 / 07:54
    • Komentarzy: 2

    Opolska Katedra przechodzi rewolucję. Wciąż jednak brakuje pieniędzy na renowację

    (Fot. Dżacheć)

    Prace renowacyjne w opolskiej Katedrze trwają bardzo powoli. Prof. Ireneusz Płuska zaznaczył, że dąży się do odtworzenia pierwotnej architektury gotyckiej świątyni, a przy tym nie jest wskazany pośpiech.

    Na renowację Katedry, z regionalnego programu operacyjnego, przyznane zostały środki w wysokości 5 mln 30 tys zł, ponad milion złotych musi włożyć Katedra. - Prace przy katedrze rozpoczęły się 3 lata temu. Były właściwie do wykonania w trybie pilnym. To jedyna katedra w Polsce, która była naukowo zaniedbana. Brakowało opracowania na naukowych podstawach jej stanu zbliżonego do pierwotnego. - mówi prof. Ireneusz Płuska, nadzorujący remont katedry.

    Prace trwały początkowo od zewnątrz, gdzie wykonano połowę prac konserwacyjnych. - Zależy nam na tym, by pokazać wszystkie elementy architektoniczne w stanie oryginalnym. Każda epoka wprowadziła swoje ważne historyczne nawarstwienia. Mamy gotyckie wnętrze, ale równie ważnym okresem dla Katedry jest barok. Chcemy zbliżyć obiekt do stanu najbardziej podobnego do okresu późnego gotyku.- dodaje Płuska.

    Główny korpus kościoła pokazany jest w czystym stylu gotyckim. W toku prac przywraca się gzymsy kamienne, które stanowią dekorację wynikającą z konstrukcji kościoła. Pierwotnie wnętrze Katedry wyścielały cegły, co wynikło z przeprowadzonych badań konserwatorskich. Prace prowadzone są pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

    Postęp prac jest uzależniony od środków pieniężnych, których cały czas brakuje. - Katedra Opolska jest wyjątkowym zabytkiem, skarbem architektury o który musimy zabiegać, aby jego forma architektoniczna była jak najbardziej zbliżona do pierwowzoru. Prace są prowadzone przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, te dotacje są oczywiście nie wystarczające, dlatego też prace podzielone są na kilka etapów - mówi Elżbieta Molak, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu. Zakończenie prac przewidziane jest na rok 2024, który jest umowną datą na przekazanie naszemu miastu relikwii Krzyża Świętego - dodaje ks. Waldemar Klinger, proboszcz Katedry Opolskiej.



    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2017-11-16 18:54:37 [94.254.149.*] id:1546514  
    emsi: Napisał postów [1831], status [Szycha] Reputacja
    Jeszcze się nie zdarzyło żeby podczas remontu jakiegokolwiek obiektu sakralnego klechy nie żebrały o datki.a może niech dołożą ze swoich prywatnych pieniędzy tych u nich dostatek.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2017-11-17 09:22:32 [213.241.14.*] id:1546535  
    kostka90: Napisała postów [1], status [żółtodziób] Reputacja
    Nie nazwałabym tego żebraniem a prośbą o pomoc w zadbaniu o Naszą wspólną sprawę, wspólne dobro. Kościół nie jest księży, tylko ludzi. Kto nie chce, nie musi dawać datków - tyle w tej sprawie.
    [1]