- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 4710
- Dodano: 2017-12-12 / 10:56
- Komentarzy: 6
Lekarze i lekarki od stycznia będą pracować mniej.
Lekarze i lekarki z województwa opolskiego masowo wypowiadają klauzulę opt-out. Od stycznia będą pracować mniej. Chcą zwrócić uwagę rządu i opinii publicznej na braki kadrowe i konieczność wzrostu nakładów na publiczną ochronę zdrowia.
W październiku, po czterech tygodniach, zakończył się protest głodowy medyków organizowany przez Porozumienie Rezydentów OZZL. Teraz lekarze i lekarki w województwie opolskim masowo wypowiadają klauzulę opt-out. Jest to odpowiedź na apel Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Rezydentów oraz Naczelnej Rady Lekarskiej, które wezwały lekarzy do pracy w zgodzie z kodeksem pracy.
- Klauzula opt-out pozwala lekarzom pracować ponad 48 godzin tygodniowo. Wprowadzono ją, by dać polskiemu rządowi po wejściu do Unii Europejskiej czas na zwiększenie liczby pracowników medycznych. Niestety, to prowizoryczne rozwiązanie stało się codziennością. To niebezpieczne, bo z powodu przemęczenia lekarz może popełnić błąd. Nikt nie chciałby być operowany przez chirurga, który jest na nogach od kilkudziesięciu godzin. Uważamy, że coraz większy niedobór lekarzy i pielęgniarek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów. - wyjaśnia lekarz rezydent Konrad Rekucki.
Jerzy Jakubiszyn, prezes Opolskiej Izby Lekarskiej, poinformował, że wypowiedzenia na Opolszczyźnie złożyli lekarze i lekarki większości oddziałów Szpitala Powiatowego w Nysie, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, ortopedzi oraz chirurdzy zatrudnieni w Szpitalu Wojewódzkim oraz personel licznych oddziałów w całym województwie.
- Dodatkowo docierają do nas sygnały o poważnych problemach z zapewnieniem obsady dyżurowej w Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Opolu, Ozimku, Kup, Namysłowie, Nysie i Kluczborku. Obawiamy się, że z powodu niedoboru lekarzy normalne funkcjonowanie tych placówek może być zagrożone. - kontynuuje Jakubiszyn.
Problemy te są wynikiem wieloletnich zaniedbań kolejnych ekip rządzących. Oczekiwana zmiana nie nastąpiła mimo prowadzonych od dwóch lat rozmów między Porozumieniem Rezydentów a rządem. Głównym postulatem październikowej głodówki medyków oraz aktualnej akcji jest wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6,8% PKB. To poziom finansowania, który Światowa Organizacja Zdrowia określa jako minimum potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju.
Dyrektorzy opolskich szpitali podkreślają, że spełnienie postulatów protestu wykracza poza ich możliwości. Zwracają uwagę, że tak liczne wypowiadanie klauzul opt-out może być poważnym problemem.
Praca zgodnie z kodeksem pracy i z naciskiem na jakość leczenia to nie jedyna akcja prowadzona przez pracowników opieki zdrowotnej. Porozumienie Zawodów Medycznych 5 grudnia złożyło w Sejmie ponad 150 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o wzroście finansowania.
- Podpisy pod projektem zebraliśmy w miesiąc. Takie błyskawiczne tempo było możliwe dzięki wielkiemu wsparciu pacjentek i pacjentów. Wszyscy mamy dość długich kolejek i oszczędzania na ochronie zdrowia. Mamy nadzieję, że szerokie poparcie społeczne skłoni rząd do przyjęcia naszej ustawy. Jesteśmy zdeterminowani, by poprawić sytuację pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej. Będziemy działać do skutku. - dodaje Rekucki.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
OP66: Napisała postów [20], status [nowy]
Pacjent i jego BEZPIECZEŃSTWO !!! WCIĄŻ NIE JEST TO ROZUMIANE ? jako istota.... Lekarz zmęczony! dla pacjenta,to ryzyko oczywiste... Lekarz lepiej opłacany, będzie lepiej leczył ? skoro to zależy od pieniędzy .... to BRAWO.... Specjalista Lekarz, to znający medyczną wiedzę i potrafiący praktycznie ja zastosować a leczenie to właściwe diagnozowanie z wiedzy wynikające, czyżby to nie była Prawda ?