- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 6141
- Dodano: 2018-01-05 / 10:35
- Komentarzy: 26
Mocne słowa na sesji Rady Miasta. Radni Mniejszości Niemieckiej protestują.
Radni Mniejszości Niemieckiej wstrzymali się od głosu podczas ostatniej Rady Miasta. Dziś protestują przeciwko słowom, które padły w ich stronę, podczas sesji.
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Opola zdecydowano o nadaniu nazw dla rond przy obwodnicy Czarnowąsów, oraz ronda pod Karczowem. To pierwsze będzie nosić nazwę Józefa Pękali, rondo pod Karczowem upamiętni zaś Rodłaków, czyli Związku Polaków w Niemczech. Wówczas podczas głosowania radni Mniejszości Niemieckiej wstrzymali się od głosu, jeden z nich był przeciwny. "To jest fałsz i obłuda" - komentowała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Wilkos, która nazwała jeszcze zachowanie radnych jako "żenujące i skandaliczne".
Radni MN podczas rady miasta argumentowali swoje zachowanie brakiem konsultacji z radą dzielnicy Wrzoski, co według wiceprzewodniczącej nie wymaga konsultacji z radą dzielnicy. -Zarzucono nam, że jesteśmy przeciwnikami nazywaniu ronda imieniem Rodłaków. Chcemy mocno zaprotestować przeciwko tym słowom. Na sesji uzasadnialiśmy dosyć mocno to, dlaczego się wstrzymujemy. Nie chodziło o nazwę a tryb procedowania uchwały. Nie została ona poddana pod ocenę rad dzielnic, stąd nasz protest. Nazwa ronda nie przebiła się do opinii publicznej. Chcemy by takie sytuacje się nie zdarzały, a uchwały trafiały indywidualnie do rad dzielnic pod opinię. Nie jesteśmy temu przeciwni.- informował Marcin Gambiec, szef klubu.
Dziś radni domagają się odpowiedzi od prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego na pytania związane z tegorocznymi obchodami 100 lecia zakończenia I Wojny Światowej. Wielu Opolan straciło swoje życie, a pomniki poświęcone ich pamięci wymagają pilnych remontów. Chodzi m.in. o Pomnik żołnierzy 63. pułku piechoty poległych w czasach 1914-1918 przy ulicy Ozimskiej postawiony w 1924 roku. Drugim jest Pomnik Pocztowców, poświęcony poległym pocztowcom w I wojnie światowej. Odsłonięty 5 października, nadal nie opisano jego historii. Trzecią kwestią jest sprawa bramy prowadzącej na plac katedralny, radni pytają o renowację napisu z tyłu bramy i apelują o opisanie historii pomnika.
Rok 2018 to również 80 rocznica ogłoszenia Prawd Polaków w Niemczech. "Od lat Związek Polaków w Niemczech walczy o pamięć historyczną poprzez m.in. wywieszenie w sali im. Karola Musioła opolskiego ratusza pięciu prawd Polaków, które Związek Polaków w Niemczech uchwalił na swoim Kongresie dnia 6 marca 1938r. w Berlinie." Radni pytają, kiedy dojdzie do realizacji tej prośby Rodziny Rodła o której co roku mówią podczas uroczystości w Opolu? Zapytania zostały złożone dziś u prezydenta Miasta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gaz: Napisał postów [5584], status [VIP]
Kiedy bedzie Rondo imieniem Adolfa Hitlera ???