- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2688
- Dodano: 2018-02-06 / 09:19
- Komentarzy: 0
Masz problemy z opłaceniem e-składki w całości? Podpowiadamy, co zrobić
E-składka, czyli nowe, lepsze rozwiązanie wprowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma pomóc pracodawcom ulokować środki z opłat za ubezpieczenia i fundusze za pomocą jednej wpłaty. Jak rozkładane są wpłaty i czy w razie nieprawidłowości da się uchronić od sankcji - wyjaśniamy w artykule.
W związku z nowym rozwiązaniem wprowadzonym przez ZUS Od 1.01.2018 r. składkę na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych płatnik będzie opłacał jednym przelewem na jeden rachunek składkowy. Ta metoda ma usprawnić i ułatwić pracodawcom opłaty, a także zapobiegać zadłużeniu, które powstawało na kontach przy opóźnieniach podczas regulowania składki.
Wszystko jest logiczne i spójne do momentu, kiedy zaczynają się problemy finansowe ze strony pracodawcy. Ponieważ teraz płatnik nie wskazuje (jak to miało miejsce poprzednio) funduszu bądź ubezpieczenia, którego dotyczy wpłata, to wpłacając tylko część należnej kwoty automatycznie funduje sobie zaległość na wszystkich składkach. Wpłata po podziale na ubezpieczenia i fundusze, będzie rozliczana na należności począwszy od najstarszego okresu rozliczeniowego (jeśli pracodawca zalega z jakąś składką początkowo wpłacona kwota ureguluje zadłużenie a potem zostanie rozdzielona na należności bieżące). Korzystnym rozwiązaniem dla płatników będzie zawarcie z Zakładem umowy o rozłożenie należności na raty. Podpisana umowa uchroni płatnika przed wdrożeniem postępowania egzekucyjnego a wdrożone postępowanie zostanie zawieszone na czas spłaty układu.
- Nie ma możliwości aby obecnie płatnik dedykował wpłatę składki na wybrany, konkretny rodzaj ubezpieczenia a inne z premedytacją pomijał. Wpłata będzie dzielona proporcjonalnie na te fundusze i rodzaje ubezpieczeń, na które płatnik zobligowany jest opłacać składki. Jeżeli posiada zadłużenie w ZUS, to zachęcamy do złożenia wniosku o podpisanie układu ratalnego, a to daje wymierne korzyści - tłumaczy Sebastian Szczurek rzecznik opolskiego oddziału ZUS.
Aż 1500 takich właśnie wniosków odnotował opolski oddział do połowy grudnia 2017 roku. Firmy starają się również o rozłożenie na raty kosztów egzekucyjnych (448 wniosków), o umorzenie należności z tytułu składek (210 wniosków) oraz odroczenie terminu płatności składek (87 wniosków).
- Jeśli jest problem z realizowaniem płatności to zachęcamy, by nie przeciągać sprawy. Im prędzej trafi do nas zadłużony klient, tym prędzej podpiszemy umowę i wdrożymy konkretną formę oddłużenia. Z przedsiębiorcami, którzy spełniają konieczne warunki, na bieżąco zawieramy porozumienia co do ich zobowiązań wobec ZUS - podkreśla Teresa Adamaszek, doradca do spraw ulg i umorzeń w Opolu.
W razie stwierdzenia przez kontrolę sprawowaną przez wojewodę, że pracodawca nie dopełnił obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy lub nie opłacał ich w terminie grozi kara grzywny nie niższa niż 3 tys. zł. -
Kontrole u płatników składek w kontekście e-składki jeszcze nie były prowadzone. Jest za wcześnie. Kontrolujemy sprawy dawniejsze. Po pierwszych e-składkach najpierw muszą być wytworzone raporty. Oczywiście z biegiem czasu przyjdzie pora na to, że inspektorzy kontroli ZUS będą przeglądać dokumenty u płatników wytworzone w styczniu 2018 r. czyli po pierwszych wpłatach na indywidualne rachunki składkowe - dodaje Sebastian Szczurek.
- W razie kontroli, jeśli potwierdzimy nieopłacenie to będziemy wyciągać konsekwencje. Nie mamy wglądu do bazy więc kontrola może mieć miejsce po sygnale z ZUS. Zawsze tak było, chociaż kiedyś sprytniejsi pracodawcy opłacali najpierw fundusz pracy ze względu na wysokie kary, jednak teraz będzie to utrudnione, a wręcz niemożliwe kiedy składka jest nieopłacona w całości. Możliwe, że będą jakieś zmiany co do kar i procedur, jednak będzie to wiadome wkrótce - informuje Tomasz Krzemienowski, zastępca ds. nadzoru Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu.
Płatnik może w każdej chwili sprawdzić swój "stan opłat" przez internet bądź udając się do oddziału ZUS. W ciągu najbliższych dni ZUS w Opolu planuje otworzyć stanowisko doradcy ds. e-składki.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.