- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 6118
- Dodano: 2018-01-26 / 07:14
- Komentarzy: 5
Coraz więcej skazanych kierowanych jest do pracy
Możliwość podjęcia zajęcia zarobkowego przez osadzonych jest jednym z najważniejszych czynników w procesie ich resocjalizacji. Dzięki pracy więźniowie mogą na przykład spłacać alimenty.
Program "Praca dla Więźniów" został zainicjowany w 2016 roku przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, który jest realizowany przez Służbę Więzienną. To program wspierania readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, a w szczególności ich aktywizacji zawodowej.
Podsumowano działanie programu w województwie opolskim. Z wypłat osadzonych środki przekazywane są między innymi na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Kwota przekazanych środków w roku 2017 wzrosła dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2016 (z 4,3 mln zł do 8,7 mln zł). Z pieniędzy przekazywanych na fundusz finansuje się budowy nowych hal produkcyjnych oraz szkolenia zawodowe dla skazanych.
Zatrudnianie skazanych to duża oszczędność dla gmin. Praca więźniów na rzecz samorządów przyniosła efekt finansowy w postaci 2,5 mln złotych zaoszczędzonych środków. Więźniowie wykonując pracę mogą również spłacać alimenty. Zobowiązania alimentacyjne są decydującym powodem skierowania skazanego do pracy. W 2017 roku z jednostek okręgu opolskiego udało się odprowadzić ponad 1,2 mln zł na fundusz alimentacyjny.
Zakłady karne i areszty śledcze z okręgu opolskiego podejmują wiele działań związanych z zatrudnieniem skazanych. Dyrektorzy zawierają nowe umowy z kontrahentami, ale również adaptują miejsca zlokalizowane na terenie jednostek pod hale produkcyjne. W 2016 r. taką halę wybudowano w Areszcie Śledczym w Prudniku (50 miejsc pracy). W 2017 roku hala produkcyjna powstała w Zakładzie Karnym w Sierakowie Śląskim (50 miejsc pracy). W tym samym czasie w Zakładzie Karnym nr 1 w Strzelcach Opolskich zaadaptowano budynek po dawnej kuchni pod potrzeby produkcji (28 miejsc pracy). Zakończył się też pierwszy etap remontu hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Nysie (20 miejsc pracy). W roku 2018 hala produkcyjna powstanie w Zakładzie Karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich (70 miejsc pracy) oraz przeprowadzony zostanie drugi etap remontu hali produkcyjnej w nyskim zakładzie karnym (100 miejsc pracy).
W ramach inwestycji, zakłady karne w regionie, ze środków wspomnianego funduszu utworzyły prawie 150 miejsc pracy, kolejne 170 powstanie w tym roku. Skazani pracując spłacają zobowiązania alimentacyjne i sądowe. Pomagają też własnym rodzinom. Uczą się nowego zawodu i zdobywają doświadczenie. Dzięki temu łatwiej będzie im wrócić do społeczeństwa po zakończeniu kary pozbawienia wolności.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
kgb14: Napisał postów [5385], status [VIP]
A co robią ? no i taka literówka "etap remontu huali produkcyjnej"