Koszt energii elektrycznej to dla wielu firm, zwłaszcza produkcyjnych, jedna z większych pozycji w budżecie.
Podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki grupowe zakupy energii dla firm z naszego regionu organizuje od 2014 r. - Wiemy, że ta inicjatywa przynosi przedsiębiorcom wymierne korzyści, więc ją ponawiamy - mówi kierownik działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Iwona Święch-Olender.
W ubiegłym roku wspólnie prąd na 2018 rok kupiło 17 opolskich firm. Cała grupa zakupowa była jednak znacznie większa, bo uczestniczyły w niej też za pośrednictwem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej firmy z woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego. Jakie oszczędności udało się im osiągnąć? Największy klient z Opolszczyzny, który kupi ponad 10 GWh energii, w porównaniu do ceny standardowej z Towarowej Giełdy Energii zaoszczędzi w 2018 r. ponad 67 tys. zł; klient średni, który kupi ok. 4 GWh, zaoszczędzi prawie 19 tys. zł; a mały, który kupi 300 MWh, oszczędzi ponad 6 tys. zł.
- Oszczędności, które udało się osiągnąć firmom skupionym w grupie, są bardzo konkretne. Mamy nadzieję, że zachęci to kolejne przedsiębiorstwa do udziału w grupowych zakupach na przyszły rok - podkreśla Piotr Regeńczuk z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w OCRG. Zachęca jednocześnie, by firmy chętne do przystąpienia do grupy zgłaszały się w najbliższych tygodniach na adres: invest@ocrg.opolskie.pl Zgłoszenia można przesyłać do połowy marca.
Jedną z firm, które przystąpiły do grupy zakupowej na ten rok, jest Polaris z Opola. - Zakup energii elektrycznej to dla nas jeden z większych wydatków w budżecie. Jeśli można go obniżyć, to chętnie się na to decydujemy. A w tym roku w ramach grupy zaproponowana została niska w porównaniu z rynkowymi cena - mówił już po zakończeniu negocjacji z dostawcami energii dyrektor operacyjny firmy Polaris, Bogusław Dawiec.
W tym i w minionych latach do grupy zakupowej przystępowała także firma Haba-Beton z Olszowej. - W biznesie liczy się każda kwota. Dlatego właśnie w zakupach grupowych uczestniczymy od lat. To dobre rozwiązanie - przekonywał dyrektor handlowy Haba-Beton Marcin Cwielong.
W poprzednich czterech latach ceny energii dla firm negocjowała firma Innpact. Całkowity wolumen dokonanego przez te firmę w imieniu całej grupy na 2018 rok zakupu wyniósł 190 GWh. Z tego około 60 GWh wyniosło zapotrzebowanie firm z woj. opolskiego.
- W tym roku proces tworzenia grupy zakupowej zaczniemy od ponownego wyboru firmy, która będzie w imieniu przedsiębiorców negocjować ceny prądu. W kwietniu planujemy zorganizować spotkanie, na którym firmy negocjujące będą się mogły zaprezentować, a chętni do udziału w grupie wybrać jedną lub dwie, które najbardziej im odpowiadają - dodaje Piotr Regeńczuk.
OCRG zaprosi też do współorganizowania grupy zaprzyjaźnione instytucje otoczenia biznesu: Opolską Izbę Gospodarczą, Izbę Gospodarczą Śląsk oraz Lożę Opolską BCC.
- Mamy nadzieję, że oferując firmom z naszego regionu nie tylko możliwość pozyskania unijnego wsparcia na realizację ich pomysłów, na szkolenia czy doradztwo, ale też dając sposobność do wypracowania dodatkowych korzyści w trakcie bieżącego ich funkcjonowania, przyczyniamy się do tego, że przedsiębiorcy będą się tu czuć lepiej i będą się tu rozwijać - mówi marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.