- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 9359
- Dodano: 2018-02-06 / 11:19
- Komentarzy: 9
Wadliwe szczepionki - nie ma powodu do niepokoju na Opolszczyźnie
Setki a nawet tysiące osób (w tym noworodki) zostały zaszczepione preparatami, które powinny być zutylizowane. Sanepid uspokaja, że na Opolszczyźnie taka sytuacja nie miała miejsca.
Huragan wokół publikacji, którą zamieściła Gazeta Prawna w temacie nieprawidłowości przy przechowywaniu szczepionek był uzasadniony. Poinformowano o kilkuset przypadkach użycia wadliwej szczepionki, co zaniepokoiło najbardziej rodziców noworodków. W artykule opublikowanym przez Gazetę Prawną czytamy, że lekarze byli świadomi, że podają pacjentom produkt, który powinien być zutylizowany.
Nieprawidłowości w przechowywaniu szczepionek ujawnili inspektorzy farmaceutyczni, którzy podczas swoich prac dowiedli, że część szczepionek mogła być przechowywana w inny sposób, niż zaleca producent. Chodzi przede wszystkim o temperaturę przechowywania produktów i możliwość przerwania tzw. "zimnego łańcucha" z powodu przerw w dostawie prądu. Stwierdzono również brak agregatów na wypadek przerwy w dostawie prądu w niektórych aptekach i przychodniach.
O jakich szczepionkach mowa? Chodzi o Euvax B, Engerix B, Bexsero, Clodivac, Boostrix, Typhim VI, Verorab, specyfiki przeciwko meningokokom czy pneumokokom (podawane głównie w pierwszych tygodniach życia), a także przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, tężcowi, ospie wietrznej, gruźlicy, wściekliźnie. Gazeta Prawna podaje informacje, że chodzi głównie o okres od października 2017 r. do stycznia 2018 r. w którym liczne wichury i wahania pogodowe doprowadzały do przerw w dostawie prądu. Głównie sprawa dotyczy jednak województwa lubuskiego.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna uspokaja Opolan. - Nie stwierdziliśmy, ani nie otrzymaliśmy informacji o zastosowaniu u pacjentów szczepionek, które mogłyby być źle przechowywane - tłumaczy Małgorzata Gudełatis, rzecznik prasowy WSSE w Opolu.
Warto dodać, że przychodnie i apteki mają obowiązek zgłaszać preparaty oraz leki, które mogły utracić swoje właściwości do Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Inspekcja Farmaceutyczna prowadzi działania kontrolne jakościowe na terenie województwa, również pod względem prawidłowości przechowywania leków w placówkach, jak dotąd nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.
Co się stanie jeśli zaszczepiono nas wadliwym, źle przechowywanym produktem? Według opinii farmaceutów taka szczepionka może zadziałać poprawnie, a w gorszym przypadku zwyczajnie nie zadziała wcale, a pacjent będzie myślał, że jest chroniony przed chorobą.
Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy podana jego dziecku szczepionka była właściwa, informacji udzieli mu lekarz lub wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
arta26: Napisał postów [1556], status [zrobił/a karierę]
Tak to właśnie w Polsce jest że Polak za pare groszy zysku potrafi za truć bądź za bic innego. A politycy, te świnie mają wszystko w dupie bele że siedzą na ciepłym stołku i tysiące zbierają.