- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1728
- Dodano: 2018-03-06 / 07:37
- Komentarzy: 16
Prezes IPN: "Żołnierze Wyklęci w popkulturze to zasługa mrówczej pracy historyków"
Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wiedział kim są Żołnierze Wyklęci, czy rotmistrz Pilecki. Dziś w każdym mieście spotkamy bannery upamiętniające, a koszulki z bohaterami tamtych czasów trafiły do popkultury i na koszulki.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podkreśla, że fakt przedostania się portretów bohaterów takich jak Pilecki, czy Rzepecki do popkultury to efekt mrówczej pracy historyków. - Dziesiątki publikacji, książki naukowe, popularyzacja, a później te tematy stają się inspiracją dla artystów. Powstają filmy i przekaz staje się szerszy - tłumaczy Jarosław Szarek.
Uroczyste otwarcie wystawy "Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary", odbyło się dziś w południe w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej 18-19-20 w Opolu. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w roku osiemdziesięciolecia Kongresu Berlińskiego (6 marca 1938), a także stulecia odzyskania niepodległości. Wystawa zaprojektowana została przez w języku polskim i niemieckim. Ukazuje ona wpływ nowo powstałej II Rzeczypospolitej na życie Polaków w Niemczech i ich manifestacje polskości, zarówno na etnicznie polskich obszarach, jakimi były ziemie nad Odrą czy nad Bałtykiem, jak i na terytorium Niemiec środkowych i zachodnich.
- Tamto pokolenie zapłaciło za swoją wierność, codziennie stykali się z represjami jak wybijanie szyb, pobicia, wywózki do obozów koncentracyjnych. Przesłanie 5 prawd Polaków jest przesłaniem uniwersalnym, manifestem polskości. Nawet Jan Paweł II wizytujący w Polsce w 1991 roku mówił o Polsce jako swojej matce - dodaje Szarek.
Prezes IPN zabrał również głos w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. -Sytuacja z ustawą o IPN wygląda w ten sposób, że w nazwie ustawy jest wymieniony IPN, lecz Instytut praktycznie nie brał udziału w procedurze legislacyjnej. Teraz niestety to IPN stał się głównym celem ataków w związku z przyjęciem tej ustawy. Jest to jednak nie pierwszy raz kiedy IPN jest atakowany. Nie będziemy uczestniczyć w takiej dyskusji. Wystawy, książki, inicjatywy naukowo-edukacyjne, to jest nasz cel. Ta wystawa dziś jest nieprzypadkowa, jest dwujęzyczna, bo chcemy się skupić na opowiadaniu naszej własnej historii Polski, nie musimy nic ukrywać, wystarczy przypominać i opowiadać ją światu - mówił.
Jarosław Szarek podkreśla również, że orężem IPN są książki, wystawy i praca z młodzieżą i tego należy się trzymać. Wystawę w bibliotece na Piastowskiej będzie można oglądać do końca marca.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Rex: Napisał postów [4680], status [VIP]
Cześć ich pamięci. Pamiętajmy jednak o bandytach i bękartach tych bandytów którzy jako sędziowe skazywali tych Polskich Bohaterów. Oni do dzisiaj wydają wyroki w imieniu Polski. Suweren domaga się przyspieszenia Refom w sadownictwie. Oczyścić sady z szumowin komunistycznych i ich bękartów oczyścić sady z szumowin którzy uważają się za nadzwyczająna kastę. to skandal co ci ludzie wypisują np. na drzwiach w Sądzie Opolskim te brednie o jakimś tam bezprawiu czytają ludzi którzy przychodzą w dobrej wierze ze sad jest niezawisły i bezpartyjny a tam takie brednie i to za pieniądze Suwerena który wybrała sobie władze i nakzał jej reformę sadów