- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 5057
- Dodano: 2018-03-10 / 07:30
- Komentarzy: 13
Handlujesz w niedzielę? Kontrolerzy z Państwowej Inspekcji Pracy będą czujni
Inspektorzy pracy zadbają o nienaruszanie nowych przepisów ustawy. W każdym powiecie w niedzielę wolną od handlu będzie pełnił dyżur wyznaczony inspektor pracy. Placówki łamiące zakaz będzie można zgłosić telefonicznie.
Zbliżająca się niedziela będzie pierwszym sprawdzianem z zastosowania przez sklepy nowych przepisów. W związku z tym, że wielu handlowców próbuje obejść przepisy różnymi sposobami, na straży staje Państwowa Inspekcja Pracy wyznaczając w całej Polsce inspektorów dyżurujących. Inspektorom można zgłosić telefonicznie miejsca, gdzie mimo zakazu prowadzony jest handel. Inspektorzy pracy będą na bieżąco sprawdzać każdy zgłoszony sygnał.
Osoby sprawujące kontrolę z Państwowej Inspekcji Pracy mogą nałożyć karę w wysokości co najmniej 1 tys. zł na osobę, która łamie zakaz handlu w niedzielę. Jeśli natomiast stwierdzi się rażące naruszenie przepisów kara może wzrosnąć nawet do 100 tys. zł.
- Jeżeli zgłoszeń będzie dużo, wówczas w kolejnych dniach będą one weryfikowane. Inspekcja ma bowiem możliwości, by na podstawie dokumentacji pracowników, zeznań świadków czy rejestrów kasowych sprawdzić, w jakich dniach sklep prowadził działalność i czy nie naruszano w nim przepisów ustawy o ograniczeniu handlu - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej PIP.
Zgłoszenia nadużyć postanowień ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni podany jest na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu.
Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Przewiduje ona katalog 32 wyłączeń, np. to, że sklep może być czynny w niedziele, jeśli za ladą stoi jego właściciel. W myśl ustawy z zakazu wyłączone są placówki handlowe w zakładach leczniczych, stacje paliw, kwiaciarnie, apteki, zakłady lecznicze dla zwierząt. Zakupy zrobimy też na stoisku z pamiątkami oraz w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych. Otwarte mogą być także placówki pocztowe, placówki zarządzania kryzysowego, hotele, czy placówki prowadzące działalność kulturalno - sportową. Drobne zakupy zrobimy też w placówkach związanych z transportem i komunikacją (lotnisko, dworzec, środki komunikacji miejskiej).
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
jarekzopola: Napisał postów [1171], status [stały bywalec]
niech jeszcze alkohol od 13-tej zaczna sprzedawac i ???? witajcie w PRLU :DDD niech mlode szczyle zakosztuja tego w realu - a nie z internetu :DDD piotrowicz z pis-iorami na czele : do bialorusi juz nam blizej niz do demokracji :DDD