- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 4230
- Dodano: 2018-03-21 / 12:00
- Komentarzy: 10
ZUS Ukraińcami stoi
Dokładnie 299 cudzoziemców zgłosiło prowadzenie działalności gospodarczej w opolskim oddziale ZUS na początku tego roku. Liczbę pracujących i ubezpieczonych obcokrajowców w regionie ZUS w Opolu oszacował na 11 600 osób. W jednym i drugim przypadku absolutną większość stanowią osoby z paszportem ukraińskim.
W województwie opolskim z każdym miesiącem przybywa zagranicznych pracowników. Lokalni pracodawcy zgłosili w placówkach ZUS już ponad 11 600 osób z kilkudziesięciu krajów świata. Dominują oczywiście obywatele Ukrainy, których jest prawie 10 100. Opolski rynek pracy jest ciągle chłonny, a pokazują to dane sprzed 12 miesięcy.
- Na początku 2017 roku obywateli Ukrainy zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego
i rentowego było u nas 5 800. Niedawno, czyli dokładnie po roku przekroczyliśmy liczbę dziesięciu tysięcy. Ponadto 106 osób z Ukrainy zdecydowało się w naszym województwie prowadzić własną firmę. To jedna trzecia wszystkich prywatnych inicjatyw, które podjęli cudzoziemcy w regionie - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS w Opolu.
Ukraińcy stanowią największą grupę pracujących cudzoziemców nie tylko w województwie opolskim. To zresztą sprawa naturalna, bo Ukraina leży blisko, a przepisy o zatrudnianiu obywateli innych państw - w tym naszego najludniejszego wschodniego sąsiada - były ostatnio kilkukrotnie upraszczane. W całym kraju oddziały ZUS przyjęły od pracodawców już ponad 440 tys. deklaracji o zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych osób z innym paszportem niż polski. Z tego aż 316 tys. to osoby, które przyjechały z Ukrainy albo dysponują paszportem tego państwa. Rok temu, ogólna liczba cudzoziemców w ZUS nie przekraczała 294 tys., a Ukraińców było nieco ponad 194 tys.
- Przedsiębiorca, który decyduje się zatrudnić pracownika z Ukrainy lub innego kraju odprowadza za niego takie same składki do ZUS jak za obywatela polskiego. Wpłacone środki trafiają przecież do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są emerytury i renty, a to często jedyne źródło dochodów dla kilku milionów polskich seniorów. Legalne zatrudnienie obywatela innego kraju, a co za tym idzie odprowadzanie za niego składek dobrze służy polskiemu systemowi emerytalnemu - podkreśla Sebastian Szczurek.
Polaków i cudzoziemców obowiązują te same zasady w opłacaniu składek w przypadku prowadzenia indywidualnego przedsiębiorstwa. Według najnowszych danych ZUS, składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej odprowadza w naszym kraju ponad 17 680 obywateli z ponad 140 państw. W czołówce są obywatele Ukrainy - 3 853, dalej Białorusini - 1 203, Wietnamczycy - 951, Niemcy - 939 i Bułgarzy - 893. W Polsce firmę zdecydowały się otworzyć osoby z tak odległych miejsc jak Gwatemala, Togo, Madagaskar, Nowa Zelandia, Kambodża czy Urugwaj.
Nie mniej egzotycznie jest w naszym regionie gdzie oprócz obywateli Ukrainy, Niemiec, Bułgarii czy Turcji, sił w prowadzeniu swojego biznesu próbują przybysze z Afganistanu, Maroka, Libii oraz Tajwanu.
Najwięcej zgłoszeń obywateli innych państw odnotowują placówki ZUS w dużych miastach
i tam gdzie ciągle jest zapotrzebowanie na pracowników fizycznych głównie z Ukrainy. Przodują Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków i Poznań.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
dzony: Napisał postów [6600], status [VIP]
ZUS i Sejm Polski to najwieksze złodzieje kraju