- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 5618
- Dodano: 2018-03-26 / 17:10
- Komentarzy: 8
Jest plan połączenia dwóch opolskich uczelni. Rząd obiecuje ogromne wsparcie
Uniwersytet Opolski oraz Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu otrzymały wysoką dotację. Da im to możliwości rozwoju oferty edukacyjnej, tym samym Opole ma szansę stać się miastem akademickim do czego niezbędna jest konsolidacja placówek.
Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii wraz z ministrem szkolnictwa i nauki Piotrem Sikorskim spotkali się dziś z przedstawicielami dwóch opolskich uczelni, żeby przekazać nagrody pieniężne dla placówek oraz omówić dalsze losy szkół.
- W ubiegłym tygodniu rada ministrów przyjęła projekt reformy nauki i szkolnictwa wyższego przygotowaną przez Jarosława Gowina, także mieliśmy ogromną radość, że wkraczamy w kolejny etap prac. Myślimy że na przełomie maja i czerwca projekt trafi do podpisu prezydenta Rzeczypospolitej - zaczął Piotr Sikorski.
Ministerstwo przygotowało wsparcie dla polskich uczelni w postaci środków wysokości 1,3mld zł. Z tej kwoty niemal 9 milionów trafiło dziś do Uniwersytetu Opolskiego, co umożliwi finansowanie nowych kierunków studiów bądź reformę organizacyjną. Drugą dotację w wysokości 1 mln zł. otrzymała PMWSZ w Opolu.
- Chcę serdecznie podziękować rektorom opolskich uczelni. To kolejne 10 milionów złotych dla opolskiej nauki co jest niezwykle cenne i ważne w regionie. Opole ma szansę zostać miastem akademickim. Szczególnie chciałem podkreślić znaczenie dotacji dla PMWSZ, która kształci z uwzględnieniem zapotrzebowania naszego rynku pracy co jest ważne dla rozwoju polskiej gospodarki - dodał Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
Uniwersytet i PMWSZ dzięki konsolidacji mogą liczyć na większe dotacje. Będą mieć także znacznie większe możliwości rozwoju. - Nie rozmawiamy o tym, czy się połączyć, ale o tym jak to zrobić i kiedy? - przyznaje dr Marek Halski, rektor PMWSZ w Opolu.
Rektorzy obu uczelni rozmawiali o sposobach wykorzystania ogromnego potencjału placówek oraz studentów, dzięki połączeniu obu uczelni. - Jest konsensus co do tego, że ta konsolidacja jest potrzebna i jest w interesie naszego miasta. Tego typu działania będą nagradzane ogromnym wsparciem od polskiego rządu. W tym celu może być wykorzystanych bardzo wiele narzędzi, nie tylko połączenie placówek - dodał Ociepa.
- Małe jest piękne, ale większe jest piękniejsze. Jesteśmy na etapie końcowym rozmów o konsolidacji. Mapa została wyznaczona, a podjęcie w życie nowej ustawy jest idealnym momentem do rozpoczęcia nowego etapu dla obydwu opolskich uczelni. Rozmowy będą kontynuowane i wkrótce nastąpi bardziej uroczysta konferencja wyrażająca finał tych rozmów, jeszcze za wcześnie by mówić o szczegółach - mówił prof. dr hab. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.
Resort nauki chce, by nowa Ustawa 2.0 weszła w życie od 1 października 2018 r. Jeśli tak się stanie, będzie to pierwsza od ponad 12 lat reforma szkolnictwa wyższego w Polsce.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Stefan: Napisał postów [27024], status [VIP]
Już się bałem, że uniwerek z polibudą chcą łączyć