- Autor: Majlan
- Wyświetleń: 2776
- Dodano: 2018-04-05 / 16:44
- Komentarzy: 10
Otyłość i brak ruchu wciąż są problemem uczniów. Jak temu przeciwdziałac?
Polskie szkoły cały czas mierzą się z otyłością wśród swoich uczniów, spowodowaną między innymi niezdrowym odżywianiem i małą ilością ruchu. Przeciwdziałać temu - również na Opolszczyźnie - chcą minister edukacji narodowej oraz Główny Inspektor Sanitarny. Dziś w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z przedstawicielami szkół z całego regionu, które miało przybliżyć pedagogom idee przyświecające programu "Edukacja dla zdrowia".
- Trzeba pamiętać, że - jak mówi stare przysłowie - czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Już dziś mamy problem z cukrzycą wśród młodych ludzi, otyłością czy tak zwaną chorobą brudnych rąk. Nie potrafimy też przekazywać zdrowych nawyków dzieciom. Jeśli więc nie zrobimy zmasowanej akcji prozdrowotnej, bardzo szybko będziemy mieli z tymi przysłowiowymi Janami duży problem - mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.
- Chcemy w ten sposób dotrzeć do przedstawicieli szkół z całego województwa. Warto jednak podkreślić, że w wielu placówkach już dziś realizowane są programy inicjowane czy to przez nas, ministra zdrowia czy wojewodę - dodaje dr Anna Matejuk, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Na spotkaniu omawiano między inny funkcjonujący od 25 lat program "Szkoła Promująca Zdrowie". W sieci znajduje się 3400 szkół i przedszkoli - 118 placówek znajduje się w województwie opolskim. - By otrzymać certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, nie wystarczy zrealizować jednego czy nawet kilku prostych przedsięwzięć. Na ministerialny dokument trzeba pracować długofalowo, systematycznie - podkreśla Agnieszka Skrzydelska, wojewódzki koordynator projektu na Opolszczyźnie.
Wśród 268 placówek edukacyjnych z całej Polski, które otrzymały najwyższe wyróżnienie Sieci - Krajowy Certyfikat w Polsce - znalazł się między innymi Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim. - Najpierw było wyróżnienie wojewódzkie, a dopiero potem krajowe. Wszystko, co robimy, robimy jednak z potrzeby edukacji młodych ludzi, a nie dla certyfikatów - mówi nam Dorota Gajda-Szczegielniak, dyrektor ZS w Dobrzeniu Wielkim.
- Wszyscy - młodsi i starsi - lubimy fast foody, nie chce nam się ruszać, co rodzi wiele problemów. Nasza szkoła już od lat systematycznie podejmuje się inicjatyw, które mają promować zdrowie: nocne maratony Zumby, pogadanki, spotkania z rodzicami, na których mogą oni zmierzyć poziom cukru czy wreszcie weekendowe zawody sportowe. Bardzo wiele pomysłów wypływa też od samych uczniów, wsłuchujemy się w ich potrzeby. Wszystko po to, by dbać o ich organizmy - podsumowuje Gajda-Szczegielniak.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
zaodrze244: Napisał postów [367], status [starszy wyjadacz]
Pozwolić dzieciom cieszyć się dzieciństwem a nie zawalić ich bzdurnym odrabianiem lekcji godzinami po szkole. Tak by miały czas wyjść na dwór a nie robić konferencje i się wymądrzać jaka to ja jestem mądra jedna z drugą. banda de.....