- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 7573
- Dodano: 2018-04-26 / 09:31
- Komentarzy: 6
Ogólnopolska Konferencja Naukowa - "Kary jako podstawowe sankcje w prawie karnym"
Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Kary jako podstawowe sankcje w prawie karnym" odbyła się w związku z 65. rocznicą powstania opolskiej izby adwokackiej. Zebrane grono profesorskie debatowało nad dylematami, które mają związek ze stosowaniem i nakładaniem kar w Polsce.
Konferencja wplata się w szereg imprez organizowanych z okazji 65 lecia izby adwokackiej, oraz 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. - Tak szerokie grono profesorów udało się zebrać w jednym czasie po raz pierwszy - słyszymy.
- Są pewne kontrowersje dotyczące np. wykonywania systemu dozoru elektronicznego, który jest karą zastępczą dla kary pozbawienia wolności. Wnioski, które płyną z tej konferencji będą mogły posłużyć dla przyszłych uregulowań prawnych, które w tym zakresie będą - mówi mgr Marian Jagielski, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu.
- Spotkanie służyło wymianie poglądów przez teoretyków prawa karnego na temat kar w kodeksie karnym, a także praktyków - adwokatów - którymi jest część zaproszonych mówców. Od początku nigdy nie udało zebrać się w jednym miejscu tak wybitnych profesorów z kraju. Jest to wydarzenie wyjątkowe - prof. zw. dr hab. Stanisław Hoc, Uniwersytet Opolski
- W ostatnich czasach nie ma w Polsce ustawy, która nie zawierałaby w sobie przepisów prawa karnego. Wypowiadałem się krytycznie co do systemu dozoru elektronicznego, który od samego początku nie został dobrze przemyślany. Ze sfer urzędowych płynie oficjalnie reklama instytucji, która w praktyce się nie sprawdza, a kosztuje mnóstwo pieniędzy - mówi prof. zw. dr hab. Stefan Lelental, Uniwersytet Łódzki, adwokat
Obecnie obowiązujące prawo mówi, że osoba poddana dozorowi elektronicznemu musi jedynie przebywać w określonym miejscu. Są to "słynne" obrączki, które się nosi podczas odbywania kary. - Osoba taka może przez 12 godzin pracować, a kolejne 12 godzin powinna przebywać w określonym miejscu. Czyli taka osoba jest nada na wolności - dodaje prof. zw. dr hab. Stefan Lelental.
Zebrani na konferencji profesorowie i adiunkci debatowali nad różnymi o przypadkach nadzwyczajnego łagodzenia kar.
- Są różne podstawy które upoważniają do nadzwyczajnego złagodzenia kary. Mogą dotyczyć sprawców młodocianych, którzy popełniają się wyjątkowego zdarzenia. Inną kwestią jest przekroczenie obrony koniecznej. Są też przypadki, kiedy złagodzenie kary jest obligatoryjne, a dzieje się to w przypadku m.in. zawiadomienia organów ścigania o popełnionym przestępstwie - mówi dr hab. Zbigniew Ćwiąkalski, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat.
Podczas konferencji wystąpili także dr hab. Teresa Gardocka, prof. SWPS Uniwersytetu Humanistycznego, prof. zw. dr hab. Lech Gardocki z SWPS, prof. zw. dr hab. Jacek Giezek, Uniwersytet Wrocławski, adwokat, mgr Tomasz Huminiak, sędzia Sądu Rejonowego w Opolu, dr Dariusz Jagiełło, adiunkt ,SWPS Uniwersytet Humanistyczny radca prawny, dr hab. Zbigniew Kwiatkowski, prof. Uniwersytetu Opolskiego, sędzia Sądu Okręgowego w Opolu, prof. zw. dr hab. Ryszard A. Stefański, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, dr hab. Jerzy Lachowski, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, adwokat, dr Dariusz Mucha, adiunkt Uniwersytet Opolski, adwokat, dr hab. Leszek Wieczorek, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
Zobacz wideo z wystąpieniami uczestników konferencji
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
MGIEŁKA: Napisała postów [18111], status [VIP]
jest wina - powinna być kara .....