- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 7156
- Dodano: 2018-04-25 / 11:10
- Komentarzy: 20
96 kolumn upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej staną przed Urzędem Wojewódzkim, kiedy?
Wojewoda opolski Adrian Czubak zaprezentował dziś zwycięski projekt pomnika Ofiar Tragedii Katastrofy Smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku. Kiedy pomnik stanie przed Urzędem Wojewódzkim, jeszcze nie wiadomo.
96 kolumn upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej stanie na placu przed Urzędem Wojewódzkim. Jak zapewnia wojewoda opolski - Podczas budowy nie zostaną usunięte żadne drzewa, co więcej, dokonamy nowych zasadzeń. Prawdopodobnie jedyne co będzie trzeba usunąć to dwa krzewy. Nic oprócz tego nie będziemy wycinać ani przebudowywać. Parking przed urzędem również zostanie na swoim miejscu - mówił Adrian Czubak.
Wojewoda zapytany o koszty i czas realizacji odpowiada, że w roku bieżącym w planach jest dopracowanie dokumentacji projektowej, dopiero później będzie wiadome ile pracy będzie trzeba wykonać, oraz zostaną odsłonięte koszty wykonania pomnika. Czas jego ewentualnego ukończenia również nie został wskazany, jednak w roku ubiegłym prognozowano, że będzie to koniec 2019 roku.
Koncepcja Miejsca Upamiętnienia Ofiar Tragedii Katastrofy Smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku była tematem konkursu, który pod patronatem Wojewody Opolskiego zorganizował Dyrektor Generalny Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Komisja konkursowa w grudniu ubiegłego roku pod przewodnictwem Violetty Porowskiej, wicewojewody opolskiego wybrała najlepszą koncepcję pomnika. Zwycięzcą pracę złożył pan mgr inż. Arkadiusz Hasny z Kędzierzyna Koźla.
- Nie robię tego dla siebie, dla urzędu, a dla ludzi. Dopóty, dopóki będę pełnił tą zaszczytną funkcję zrobię wszystko aby w mieście wojewódzkim w sposób szczególny pozostawić ślad, który będzie mam nadzieję wykorzystywany w sprawach edukacyjnych - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski.
- W projekcie urzekło nas to, że w kompatybilny sposób zawarto ideę konkursu, a mianowicie upamiętnienie dwóch ważnych momentów w historii Polski. Autorowi ładnie udało się ująć te dwa aspekty. To edukacja była dla nas najważniejsza, a to miejsce będzie mogło już niedługo cieszyć oko turystów i Opolan - dodaje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.
Jednym z kryteriów oceny projektów było nawiązanie do walorów historycznych i edukacyjnych, oryginalność oraz jakość rozwiązań urbanistycznych. Projekt i jego układ przestrzenny będzie nawiązywał do ostatniego lotu Tu-154M, znajdziemy na nim też 96 podświetlanych kolumn symbolizujących ofiary tragedii. Na stalowej ścianie wypisane zostaną nazwiska ofiar.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20142], status [VIP]
Mam nadzieję że następna władza skończy z tą martyrologią.