- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 6658
- Dodano: 2018-07-02 / 10:36
- Komentarzy: 9
Pływaczki z Opola mistrzyniami Polski. KS Start Opole ignorowany przez Miasto?
Z pływackich Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Olsztynie opolanki wracają z medalami. Nie było by tego sukcesu gdyby nie rodzice, bo na wsparcie miasta klub liczyć nie może.
Miasto Opole reprezentowali zawodnicy z KS Start Opole w składzie: Katarzyna Klimczyk, Dominika Trentkiewicz, Martyna Skrętkowska, Adam Frydel, Jakub Baranek, Mateusz Konik, podopieczni trenera Jacka Urantówki.
Gwiazdami tej imprezy niewątpliwie zostały Kasia Klimczyk okrzyknięta "Królową Żabki" oraz Dominika Trentkiewicz specjalistka w stylu grzbietowym. Kasia trzykrotnie awansowała do finałowych biegów na 50m, 100m, 200m stylem klasycznym, a w finałach tych wyścigów nie pozostawiła złudzeń rywalkom, trzykrotnie zdobywając Mistrzostwo Polski.
Dominika natomiast wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski na dystansie 50m stylem grzbietowym oraz dwukrotnie odbierała brązowy medal na dystansach 100m i 200m. Tym samym dziewczyny przywiozły z Olsztyna aż 6 medali, co uplasowało KS Start Opole na 4 pozycji w klasyfikacji medalowej wśród 148 zgłoszonych klubów.
- Od początku swego istnienia, we wrześniu 2017 r., Klub i jego zawodnicy do swoich sukcesów przygotowywali się w trudnych warunkach organizacyjnych i finansowych. Wszelkie rozmowy i prośby kierowane przez władze Klubu w stronę włodarzy Miasta Opola o wsparcie szkolenia sportowego nie tylko pozostają bez odpowiedzi ale rodzą wręcz inicjatywy ukierunkowane na likwidację Klubu - mówi Grzegorz Glapiak, Sekretarz Klubu START OPOLE.
To zaangażowanie finansowe rodziców pozwala na udział członków klubu w zawodach pływackich i ciężkich przygotowaniach. - Władze Miasta Opola natomiast, przez cały rok treningowy, konsekwentnie odmawiały udostępnienia Klubowi dwóch torów pływackich, pozwalających na treningi w optymalnych warunkach. Tym samym KS Start Opole został wykluczony z korzystania, na preferencyjnych warunkach, z pływackiej infrastruktury sportowej Miasta Opola, oferowanej innym klubom pływackim - zaznacza Glapiak.
Pomimo tego, od samego początku Klub konsekwentnie buduje swoją markę. Profesjonalne relacje, które wykształciły się pomiędzy zawodnikami i trenerami oraz rodzicami i zarządem tego Klubu stworzyły podwaliny, na bazie których dziś cieszą i napawają dumą spektakularne sukcesy sportowe naszych młodych zawodniczek.
- Odczucia te pogłębia koncepcja organizacji szkolenia pływackiego w Opolu, którą w dniu 13 czerwca 2018 r. zaprezentował, jako przedstawiciel władz Miasta Opola, Naczelnik Wydziału Sportu Urzędu Miasta Opola pan Lisiński, na spotkaniu z rodzicami i trenerami klubów pływackich MKS Zryw Opole i KS Start Opole. Zaprezentowana wizja rozwoju sportu pływackiego w Opolu sprowadza się do stworzenia w Opolu, od września 2018 r., jednego, nowego - miejskiego pływackiego klubu sportowego. Ma to być jedyny klub, który będzie dotowany z budżetu Miasta Opola, którego bazą szkoleniową będzie jeden z basenów miejskich i który, jako jedyny będzie korzystał z preferencyjnych stawek opłat za korzystanie ze sportowych obiektów zarządzanych przez MOSiR - słyszymy.
Przedstawiciel władz Miasta zadeklarował wprost, że wynajmując tory pływackie takim podmiotom władze Miasta chcą prowadzić ich ranking, który miałby promować te z nich, które osiągając dobre wyniki w nauce pływania, będą kierować swoich podopiecznych do miejskiego klubu pływackiego.
Klub ma wstąpić w struktury Okręgowego Opolskiego Związku Pływackiego i Polskiego Związku Pływackiego, co otworzy mu drogę do startowania w zawodach na każdym poziomie. W efekcie władze Miasta oczekują, że publiczne środki finansowe, zaangażowane w tego typu przedsięwzięcie, pozwolą osiągnąć "promocję i reklamę na najwyższym poziomie", czego gwarantem mają być dobrzy zawodnicy, reprezentujący Miasto na zawodach sportowych.
- Ponadto, przy nieokreślonej formie organizacyjno-prawnej tego klubu, władze Miasta Opola stoją na stanowisku, że jego kierownictwo wybrane zostanie przez urzędników miejskich i jednoznacznie wykluczają jakąkolwiek możliwość współdecydowania o funkcjonowaniu klubu przez rodziców zawodników czy też ich przedstawicieli, twierdząc, że mają oni krańcowo różne spojrzenie na rozwój tej dyscypliny sportu niż władze Miasta. W projekcie rola rodziców zawodników jest ograniczona do przywożenia dzieci na treningi i płacenia składek - kontynuuje.
Władze Miasta nie przyjmują argumentów o rzeczywistym zapotrzebowaniu klubów czy merytorycznej weryfikacji form wykorzystania miejskiego majątku. Jest to więc kolejna próba ingerencji władz Miasta Opola w autonomię środowiska sportowego, w tym przypadku pływackiego.
Tego typu koncepcje i działania, które mają charakter wykluczający, zmuszają wszystkich tych, którzy wierzą w misję, potencjał i sukcesy KS Start Opole, do wyrażenia jednoznacznego wobec nich sprzeciwu. Klub skupia się na swoich zadaniach sportowych, deklaruje chęć współpracy w zreformowanych strukturach OOZP, jest otwarty na partnerskie współdziałanie z każdym podmiotem czy instytucją, którym na sercu leży profesjonalny rozwój opolskiego pływania sportowego.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
F16: Napisał postów [709], status [rozpisany/na]
Dokładnie !!! Powrót do komuny trwa.Centralizacja i kontrola. Prywatny klub trudno obsadzić swoimi klakierami. Jak już to się uda łatwo pieniądze publiczne rozdawać kolesiom.