- Autor: nat_p
- Wyświetleń: 7356
- Dodano: 2018-07-27 / 07:14
- Komentarzy: 13
Już tej nocy czeka nas najdłuższe zaćmienie księżyca na kolejnych 100 lat
Dzisiejszej nocy będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie astronomiczne. Całkowite zaćmienie księżyca będzie najdłuższe w tym wieku. Zjawisko to będzie bardzo dobrze widoczne z Polski. Rozpocznie się o godz. 21.30 i potrwa rekordowo długo, bo aż 1 godzinę i 43 minuty.
Astronomowie zwracają uwagę na fakt, iż w tym samym czasie nastąpią trzy wzajemnie powiązane ze sobą zjawiska. Data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym również na lipiec apogeum czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.
Kolejne równie długie zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce w 2123 roku, a ostatnie całkowite zaćmienie było widoczne w Polsce 28 września 2015 roku.
W tym wieku zdarzą się w sumie 143 zaćmienia Księżyca, z tego 85 będzie całkowitych, a 58 - częściowych.
W ciągu ostatnich 100 lat, tylko trzy zaćmienia miały podobnie długi przebieg. 16 lipca 1935 roku zaćmienie trwało 101 minut, zaćmienie z 6 lipca 1982 r. trwało 107 minut natomiast zaćmienie z 16 lipca 2000 roku trwało 107 minut. Dzisiejsze zaćmienie o czasie trwania wynoszącym 103 minuty nie zostanie pobite przez kolejnych 105 lat!
Jeśli pogoda dopisze, zjawisko będzie można podziwiać bez użycia specjalistycznego sprzętu do obserwacji astronomicznych. Zaćmienie ma mieć miejsce tuż po zachodzie Słońca, a przeszkodą w jego podziwianiu mogą się okazać wyłącznie chmury, dlatego przed rozpoczęciem obserwacji warto sprawdzić prognozę pogody i upewnić się, że tego wieczoru nie zaskoczy nas zachmurzone niebo i opady.
Robicie zdjęcia zaćmienia? Pochwalcie się jaki rezultat osiągnęliście. Skorzystajcie przy tym z panelu wysyłania zdjęć i klipów
Zwrócić wzrok ku niebu warto również dzień później, gdyż właśnie wtedy przypada maksimum deszczu meteorów z roju Północnych delta Akwarydów. Jest on aktywny od 15 lipca do 25 sierpnia. Aktywność tego roju jest określana jako średnia, a obfitość wynosi około czterech meteorów na godzinę, za to 28 lipca będzie można zaobserwować nawet 20 meteorów na godzinę.
Obserwacje najlepiej zacząć przed północą, a największą liczbę zjawisk będzie można zobaczyć na krótko przed wschodem słońca, gdy niebo będzie już częściowo rozświetlone.
Do obserwacji nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, warto jedynie udać się w miejsce odległe od miejskich świateł, skąd widoczny jest duży obszar nieba.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
KK 35947: Napisał postów [3786], status [VIP]
nie jarajcie się i tak będzie pochmurno...