- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2984
- Dodano: 2018-08-09 / 07:56
- Komentarzy: 2
Ryzyko pożarów podczas upałów jest wielkie, a najczęściej powodują go...ludzie
To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów i łąk. Strażacy przypominają: zachowajmy ostrożność podczas upałów.
W ubiegłym roku w naszym kraju odnotowano 125 892 pożarów, wśród których były 38 634 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło ok 30% wszystkich pożarów w Polsce.
Niestety duża część pożarów wiąże się z bezmyślnością osób, które podejmują się wypalania traw, ale nie tylko. Wystarczy spacer w lesie i pozostawione śmieci, niedopałek papierosa, szklana butelka. Oprócz tego, że jest to działanie nielegalne warto wziąć pod uwagę, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak takie działania mogą się skończyć i jakie tragiczne mogą być ich skutki.
- W 2017 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 74 527 000 litrów wody, co odpowiada pojemności 20 basenów olimpijskich - informują strażacy.
- Największe zagrożenia pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów - zaznaczają.
Warto dodać, że podczas wietrznej pogody szybkość rozprzestrzeniania się ognia może przekroczyć nawet 20 km/h, co jest odpowiednikiem spokojnej jazdy na rowerze. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, czy nie zachowaniem ostrożności w lasach i na łąkach, strażacy zaangażowani w ich gaszenie nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą bardzo potrzebni.
Za wypalanie traw grożą surowe sankcje. Może to być m.in. kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000 zł. Jest to jednak najłagodniejszy wymiar kary. W momencie, kiedy pożar stworzy zagrożenie dla ludzkiego życia, sprawcę może czekać nawet kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Sankcje grożą również za wstęp do lasu pomimo wydanego zakazu. Zgodnie z ustawą o lasach nadleśniczy może wprowadzić zakaz wstępu do lasu, jeśli występuje duże zagrożenie pożarowe - aby człowiek nie wywołał w lesie pożaru. Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Kotaro: Napisał postów [183], status [starszy wyjadacz]
Ryzyko... jest wielkie, a powodują GO ludzie? Fajny tytuł. Brawo Aga_KO!