- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 3441
- Dodano: 2018-10-09 / 08:42
- Komentarzy: 16
Komenda Wojewódzka Policji w Opolu ma swojego patrona
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu odbyło się uroczyste uznanie za patrona sierż. Piotra Jesienia. W obecności zaproszonych gości, pamiątkową tablicę odsłonił Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta wraz z przedstawicielem rodziny patrona panem Stanisławem Małyską.
8 października, w poniedziałek, odbyło się uroczyste uznanie za patrona Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, sierż. Piotra Jesienia - policjanta Policji Państwowej, weterana wojny obronnej 1939 roku, żołnierz Armii Krajowej. Zamordowanego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Oleśnie.
Piotr Jesień urodził się 22 marca 1894 roku we wsi Kępie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, pełnił służbę na posterunku żandarmerii polskiej w Kłobucku. 1 lipca 1919 roku został przyjęty do Policji Państwowej, w szeregach której służył aż do wybuchu II Wojny Światowej.
Podczas wojny walczył z hitlerowskim najeźdźcą. 19 października 1939 roku, wraz ze swoim oddziałem został rozbrojony i aresztowany przez NKWD. Piotr Jesień uniknął losu innych zamordowanych funkcjonariuszy Policji, gdyż udało mu się zbiec z transportu.
Po wstąpieniu w 1942 roku do struktur państwa podziemnego, Piotr Jesień aktywnie działał w placówce Armii Krajowej w Przystajni (powiat kłobucki), gdzie był kierownikiem lokalnej komórki.
Po zakończeniu okupacji niemieckiej, Piotr Jesień od dowództwa Armii Krajowej, otrzymał polecenie założenia placówki konspiracyjnej i przyjęcia funkcji komendanta posterunku Milicji Obywatelskiej w Przystajni, którą objął 26 lutego 1945 roku. Zaangażował się między innymi w wyjaśnienie okoliczności aresztowań jego kolegów z AK. Przeciwdziałał malwersacjom urzędników oraz szalbierstwom dokonywanym przez sowieckich dezerterów. Wkrótce stał się więc niebezpieczny dla funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
W nocy z 14 na 15 kwietnia 1945 roku, funkcjonariusze Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Oleśnie przeprowadzili obławę na żołnierzy AK, wśród których był między innymi Piotr Jesień.
Dzień po przesłuchaniach, 17 kwietnia 1945 roku, w celi gdzie został umieszczony, znaleziono zwłoki Piotra Jesienia. Rodzinie przekazano, że został on przetransportowany do Katowic. Śledztwo w sprawie jego śmierci zostało umorzone.
Tajemnica śmierci policjanta została wyjaśniona dopiero w 1991 roku, kiedy jego syn Ryszard Jesień dotarł do dokumentów Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Katowicach. Do dziś nie ustalono jednak, gdzie został pochowany. Na nekropolii w Przystajni znajduje się jedynie symboliczny grób, na którym umieszczono nazwisko Piotra Jesienia.
Obecnie rodzina Piotra Jesienia współpracuje z Opolską Delegaturą IPN, Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN we Wrocławiu oraz z Biurem Upamiętniania Ofiar Stalinizmu.
Pamiątkową tablicę odsłonił Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta wraz z przedstawicielem rodziny patrona panem Stanisławem Małyską. Uroczystości odbyły się w obecności Wicewojewody Opolskiego pani Violetty Porowskiej, Wicemarszałka Województwa Opolskiego Panem Szymonem Ogłazą, rodziny Piotra Jesienia oraz kadry opolskiego garnizonu Policji.
Po uroczystościach w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu, odbył się spektakl pt. "Służba" w wykonaniu Amatorskiej Sceny Policyjnej "Na Posterunku". Aktorzy przedstawiając niełatwe dzieje policyjnej rodziny pokazali jednocześnie, jaką rolę odgrywała służba w Policji, w tradycji i historii naszego kraju. Główny bohater - dziadek, wspomina wydarzenia sprzed lat i opowiada swojej wnuczce oraz jej przyjaciołom historię tej formacji. Mówi o rodzinnych tajemnicach, trudnych wyborach, służbie i odpowiedzialności za kraj. Widzowie w ciągu kilkudziesięciu minut mogli przeżyć blisko 100 lat historii polskiej Policji - od dnia odzyskania niepodległości, poprzez drugą wojnę światową aż po czasy współczesne.
Osoby, które brały udział w realizacji projektu otrzymały oznaki Przyjaciel Teatru. Wśród tej grupy znaleźli się Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta, podinsp. Maciej Światłowicz z Wydziału Prezydialnego i Komunikacji Społecznej KWP w Opolu, Karolinka Bejnarowicz - Naczelnik Zaopatrzenia KWP w Opolu oraz Jolanta Batagowska z Wydziału Prezydialnego i Komunikacji Społecznej KWP w Opolu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Rex: Napisał postów [4680], status [VIP]
Patronem opolskiej policji powinien zostać Wojak Szwejk