- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2100
- Dodano: 2018-10-12 / 10:14
- Komentarzy: 8
"Ścieżki Pamięci" i 100 tablic interaktywnych. Wojewoda ogłasza konkurs
W ramach rządowego Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2021 Urząd Wojewódzki w Opolu ogłasza konkurs "Ścieżki Pamięci".
Urząd Wojewódzki w Opolu otrzymał dotację na realizację, jeszcze w tym roku, dwóch projektów. Jednym z nich są Ścieżki Pamięci. Do projektu mogą włączyć się także mieszkańcy województwa opolskiego.
- O przeszłości chcemy mówić, niektórzy twierdzą, że jest bez znaczenia, natomiast wraz z wojewodą Adrianem Czubakiem wychodzimy z założenia, że bez wiedzy i myślenia o przeszłości trudno odpowiadać sobie na ważne pytania dotyczące naszej tożsamości narodowej - zaczęła Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.
Z okazji obchodów stulecia niepodległości Urząd Wojewódzki w Opolu proponuje mieszkańcom Opolszczyzny konkurs związany z przeszłością Śląska. Proponuje więc utworzyć "Ścieżki Pamięci", które mają być niejako inwentaryzacją ważnych miejsc, osób, które mają pokazać znaną, ale też nieznaną historię regionu.
- Mamy wiele przykładów na Opolszczyźnie takich miejsc. Właśnie do takiego odkrywania namawiamy wszystkich mieszkańców i proponujemy wspólnie stworzyć ścieżki pamięci, które będą w trzech odsłonach. Te projekty będą stanowiły bazę, które będziemy chcieli przekazywać do szkół, stowarzyszeń, by przypominać historię - mówi Porowska.
Pierwsza z odsłon to "Polski Śląsk" czyli odkrywanie miejsc, osób i wydarzeń, które tworzyły tę odsłonę. Druga z nich to "Powstania Śląskie". Trzecia ścieżka pamięci to "Żołnierze Wyklęci". Przy każdym z miejsc ma powstać interaktywna tablica, która będzie pozwalała odkrywać mieszkańcom Opolszczyzny przeszłość. Docelowo takich tablic może powstać nawet 100, a koszt jednej opiewa na kwotę ponad tysiąc zł.
- Ścieżki Pamięci to przede wszystkim inwentaryzacja. Chcemy pozbierać ślady, które prowadziły do odzyskania niepodległości, jak i wszystkie poprzednie działania zmierzające do pracy nad tożsamością narodową - mówi Bolesław Bezek, historyk.
Wykonanie ścieżek pamięci oraz tablic interaktywnych to koszt blisko 200 tys zł.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
emsi: Napisał postów [1831], status [Szycha]
Ja proponuje tablice pamiatkowa na Chabrach na parkingu w okolicy kościoła (od kilku tyg.w nocy z sob.na niedziele ustawiana jest laweta z wizerunkiem Porowskiej w taki sposób ze blokuje chodnik następnie jest zabierana po mszy jak sie mohery napatrzą)tablica powinna tu być już zaraz po wyborach...