Które organizacje pozarządowe akceptują waluty cyfrowe?
Podmioty charytatywne zaczynają dostrzegać hojność społeczności Bitcoina i chcą pracować nad poszerzaniem grupy darczyńców. Ich działania przekładają się bezpośrednio na pomoc ludziom w potrzebie.
Obecnie wciąż istnieje niewiele organizacji, które akceptują kryptowaluty. Każda z nich przyjmuje darowizny na innych zasadach.
Do najbardziej znanych światowych fundacji z tego grona zaliczamy:
- Czerwony Krzyż
- Tuna Panda
- Save The Children
- United Way
- Tor Project
- Free Software Foundation
- Internet Archive
- Electronic Frontier Foundation
Darowizny w kryptowalutach przyjmują również polskie fundacje. Należą do nich przede wszystkim stowarzyszenia pomagające zwierzętom:
- Mam Głos
- Otwarte klatki
- Hospicjum dla Kotów Bezdomnych
- Fundacja Bullerbyn
- Azyl dla królików
Krypto - filantropia obejmuje również różne innowacyjne platformy oraz projekty. Jedną z takich platform crowdfundingowych jest BitHope. W tym przypadku dawcy mogą przekazać środki na kampanie charytatywne wybranych fundacji. Powstają również ciekawe narzędzia, które wspierają procesy przekazywania krypto darowizn. GiveTrack umożliwia śledzenie transakcji, aż do momentu odnotowania środków na koncie wybranej fundacji.
Akcje charytatywne z udziałem kryptowalut
Organizacje charytatywne dyskutowały o potencjale kryptowalut w świecie filantropi już kilka lat temu. Byliśmy świadkami różnych akcji, w których Bitcoin odegrał kluczową rolę. Jeśli interesuje Cię ta najsłynniejsza światowa kryptowaluta, tutaj dowiesz się jak założyć portfel bitcoin: https://www.kryptoportal.pl/portfel-bitcoin/. Jednym z ciekawych projektów z udziałem Bitcoina był ?The Wave Project? organizowany przez fundację BitGave. Celem akcji była zbiórka środków na wodę pitną dla osób potrzebujących w Afryce.
Warto wspomnieć również o inicjatywie The Bitcoin Jar, która jednocześnie jest programem lojalnościowym oraz grą społecznościową. Każda firma może założyć własny "słoik" na dedykowanej witrynie. W takim miejscu dostawcy zbierają napiwki od swoich klientów. Coraz więcej z nich decyduje się na przekazanie środków na cele dobroczynne. W ten sposób nie tylko pomagają potrzebującym, ale również ocieplają swój wizerunek w mediach.
Charytatywne kryptomonety
Wciąż niewiele osób wie, że powstaje coraz więcej monet, które mają wspierać programy, cele społeczne oraz starania non-profit.
- Clean Water Coin
To jedna z popularnych monet, która wspiera organizacje non-profit i proces dostarczania wody pitnej do rodzin na całym świecie.
- Pinkcoin
To moneta filantropijna, która jest notowana na głównych giełdach walut cyfrowych. Pinkcoin umożliwia inwestorom przekazywanie darowizn do różnych organizacji i uzyskanie zwrotów z inwestycji.
Krypto fundacje
Jedną z najbardziej popularnych krypto fundacji, jaka powstała do tej pory, jest The Pineapple Found. To organizacja stworzona przez anonimowego inwestora. Dzięki The Pineapple Found do różnych fundacji trafiło już ponad 56 milionów dolarów.
Możemy oczekiwać, że w przyszłości pojawią się zdecentralizowane projekty, w których głosy posiadaczy żetonów będą decydować o dotacjach. Taka autonomiczna organizacja byłaby zarządzana przez zewnętrzną grupę wspólników. Każdy z nich prawdopodobnie będzie miał prawo do bezpośredniego przepływu darowizn oraz generowania nowych pomysłów na projekty.
Jakie korzyści technologia blockchain daje organizacjom charytatywnym?
Badania pokazują, że część osób na świecie nie wspiera organizacji non-profit ze względu na mało klarowne reguły finansowania projektów. Często nie mamy informacji, jak dokładnie fundacje gospodarują swoim budżetem. Systemy oparte na blockchain są bardzo przejrzyste i wydajne. Technologia może przyczynić się do poprawy reputacji organizacji charytatywnych. Tym samym możemy oczekiwać zwiększonego zaangażowania filantropijnego.
Jak kształtuje się przyszłość kryptowalut w obszarze filantropii?
Nasza analiza pokazuje, że niebawem część organizacji charytatywnych rozpocznie produkcję własnych kryptowalut. Kupno oraz sprzedaż monet w celach charytatywnych może wzmocnić nowe podejście do filantropii. Fundacje oraz organizacje non-profit mogą również zaangażować się w pozyskanie nowych funduszy poprzez wydobywanie tokenów.
Z jednej strony możliwości wydają się nieograniczone, z drugiej przed nami wciąż wiele wyzwań. Darowizny w formie kryptowalut wciąż są nowością w większości środowisk. Przed nami długa droga, aby zwiększać zainteresowanie i świadomość darczyńców oraz organizacji charytatywnych w tym zakresie.
Trudno oczekiwać, aby waluty cyfrowe w krótkim czasie zastąpiły tradycyjną filantropię. Na pewno nie ustaną dalsze innowacje oraz eksperymenty na tym polu. Transakcje z wykorzystaniem bitcoinów stają się coraz bardziej powszechne. Rynek kryptografii wciąż się rozwija, specjaliści testują inteligentne kontrakty oraz system Blockchain.