• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 871
    • Dodano: 2020-04-25 / 08:00
    • Komentarzy: 0
    • Materiał zewnętrzny

    Jak i kiedy spłacać kartę kredytową?

    Karta kredytowa to wygodne narzędzie pozwalające na uzyskanie dodatkowych środków. W końcu przychodzi jednak moment uregulowania zadłużenia. W jaki sposób spłacać kartę i kiedy to zrobić?


    Jak działa karta kredytowa?
    Karta kredytowa obok kart debetowych czy prepaid, są jednym z typów kart płatniczych. Dzięki nim możemy nabywać rzeczy i usługi stacjonarnie lub za pośrednictwem systemów płatności internetowych.

    Jako środek płatniczy działa na zasadzie przyznanego przez wydawcę limitu kredytowego, z którego można korzystać w dowolnym momencie. To, jaką kwotę otrzymamy do dyspozycji, zależy od naszej zdolności kredytowej analizowanej przez daną instytucję finansową.

    Maksymalne środki osiągają pułap nawet kilkuset tysięcy złotych. Nie oznacza to, że karty kredytowe dostają tylko zamożne osoby. Obecnie z tego produktu finansowego da się skorzystać już przy miesięcznych zarobkach na poziomie 1 000 zł netto miesięcznie.

    Karta kredytowa - spłata całości w okresie bezodsetkowym
    Pierwszym ze sposobów na spłatę zadłużenia na karcie kredytowej jest spłata 100 proc. wykorzystanej w ramach przyznanego limitu kwoty. Na korzyść takiego rozwiązania przeważa tzw. okres bezodsetkowy, który może wynieść nawet 60 dni w zależności od rodzaju produktu finansowego.

    Gdy spłacimy całą kwotę wskazaną przez instytucję finansową we wcześniej wspomnianym grace period, to jesteśmy zwolnieni z obowiązku uiszczenia opłaty z tytułu odsetek. Jeśli chcesz sprawdzić, ile wynosi okres bezodsetkowy dla danej karty kredytowej, wejdź na Loando.pl. Możesz tam porównać oferty i przeczytać informacje dotyczące szczegółów wielu produktów finansowych.

    Warto zaznaczyć, że okres bezodsetkowy obejmuje jedynie transakcje bezgotówkowe. W przypadku wypłat z bankomatów bank nalicza odsetki, a w wielu przypadkach także prowizje.

    Raty na karcie kredytowej
    Kolejną metodą na uregulowanie zadłużenia z tytułu korzystania z karty kredytowej jest spłata na raty. Działa to w ten sposób, że zobowiązanie dzielone jest na części, spłacane co miesiąc. Liczba rat zależy nie tylko od banku, w którym zdecydowaliśmy się na ten produkt finansowy, ale także od wysokości wykorzystanej w ramach limitu kwoty. Ratalna spłata karty trwa zwykle od 3 do 60 miesięcy.

    Z tym rodzajem regulowania należności wiąże się także pojęcie spłaty minimalnej. Wyrażana jest ona w procentach i jeśli nie jesteśmy w stanie spłacić całości kwoty w okresie bezodsetkowym, to opłacamy minimalną wartość określoną przez bank. Reszta, jak wcześniej wspomniano, rozkładana jest na raty.

    Przed zdecydowaniem się na tę formę spłaty, należy sprawdzić, czy taka usługa jest darmowa. W przeciwnym razie bank może naliczyć dodatkowe prowizje, a nawet opłaty związane z obsługą tego rozwiązania.

    Kiedy i w jaki sposób najlepiej spłacać kartę kredytową?
    Podstawowa zasada jest taka, że najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest spłata karty zgodnie z wyznaczonymi terminami. Najlepiej jest zapłacić całość przed upłynięciem okresu bezodsetkowego, ponieważ wtedy nie ponosimy dodatkowych opłat za zaciągnięte zobowiązanie. Należy przy tym uważać, aby nie korzystać z transakcji gotówkowych (np. wypłaty z bankomatu) - wiąże się to z kolejnymi obciążeniami.

    Nieco mniej korzystnym rozwiązaniem są wcześniej wspomniane raty. Dobrze jest z niego skorzystać, tylko wtedy gdy jesteśmy pewni, że nie damy rady oddać wymaganej kwoty przed upłynięciem okresu bezodsetkowego. Najważniejsze jest tu uiszczenie spłaty minimalnej zanim skończy się okres rozliczeniowy i okres na spłatę zadłużenia.

    Najgorszy scenariusz to ten, gdy nie oddamy nawet kwoty w wysokości procentowej spłaty minimalnej. W tym przypadku trzeba liczyć się z odsetkami, monitem od banku oraz opłatą wynikającą z niespełnienia obowiązku uregulowania zadłużenia w terminie. Kolejne opóźnienia mogą nawet skutkować wizytami windykatora. Im dłużej będziemy zwlekać ze spłatą po terminie, tym koszty będą sukcesywnie wzrastały. Bank może także zerwać z nami umowę, co negatywnie wpłynie na naszą historię kredytową.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".