- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 3787
- Dodano: 2018-11-12 / 14:21
- Komentarzy: 2
Stalking to przestępstwo za które grozić może nawet 5 lat więzienia
Zaostrzyły się przepisy dotyczące osób, które decydują się na uporczywe nękanie swoich ofiar m.in. telefonicznie lub wykorzystując do tego internet.
Z roku na rok co raz więcej spraw dotyczących nękania trafia do organów ścigania. Jeszcze kilka lat temu tylko niewielki odsetek spraw doczekiwał się procesu sądowego. Dziś w następstwie stalkingu dochodzi do wielu nieszczęść, w tym również samobójstw. Nieczęsto takie sprawy trafiały na ławy sądowe, szczególnie, że ofiary nie zdawały sobie sprawy, że tego typu zachowanie może wiązać się z ukaraniem sprawcy.
Już nie trzy, ale pięć lat więzienia grozić będzie tym, którzy uporczywie nękają swoje ofiary m.in. telefonicznie czy wykorzystując Internet. Dla porównania, w 2016 roku karę odsiadki za tego typu czyny otrzymało 128 osób, w roku ubiegłym było ich aż 260.
Rozwój elektroniki sprawił, że nękanie i prześladowanie coraz częściej przenosi się do internetu. Tam najłatwiej podszyć się pod kogoś. Bardzo często ofiara nie jest świadoma kto ją nęka. Rozwój technologii sprawił również, że osoba nękająca jest bardzo łatwa do namierzenia przez organy ścigania.
Stalking to nie tylko uporczywe nękanie drugiej osoby telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. To także jej poniżanie i udręczenie, śledzenie lub chociażby uporczywe przebywanie w miejscu gdzie zamieszkuje. Warto wiedzieć, że uporczywe dokuczanie też jest "stalkingiem". Wszelkiego rodzaju dewastacje, odcięcie gazu, prądu, rozbicie okna też może być uznane za uporczywe nękanie.
- Jest wiele sposobów, by dokuczyć ofierze. Najczęściej są to sms-y z wyzwiskami, obelgami, czasami groźbami. Niektórzy prześladujący wysyłają je licząc na to, że pozostają anonimowi, inni wręcz podpisują swoje dzieła. Nierzadko dochodzi też do głuchych telefonów, jednak brak przekazanej treści nie satysfakcjonuje prześladowcy. To tylko część metod jakimi posługują się stalkerzy - słyszymy od psychologa.
21,3 tys. spraw o uporczywe nękanie zgłoszono w całym kraju na policję w 2017 r., a 1,5 tys. aktów oskarżenia o stalking wpłynęło do sądów w całej Polsce w I połowie 2018 r.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
PauloOp23: Napisał postów [3723], status [VIP]
Czyli telemarketerzy oraz firmy windykacyjne powinny już dawno siedzieć.