- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2017
- Dodano: 2020-05-05 / 08:00
- Komentarzy: 0
Ubezpieczenie dla przedsiębiorców od następstw ekonomicznych skutków epidemii koronawirusa
Ogólnodostępne, standardowe polisy dla przedsiębiorców zabezpieczają od utraty zysków jedynie na wypadek zdarzeń losowych polegających na uszkodzeniu lub utracie mienia.
Do zdarzeń losowych uznawanych w kanonie ubezpieczeń dla przedsiębiorców zaliczane są np.: zatrzymanie linii produkcyjnej w związku z przepięciem czy zatrzymanie działalności zakładu z powodu pożaru, uderzenia pioruna, zalania w czasie ulewy, zniszczenia przez gwałtowny wiatr.
Przedsiębiorcy chętnie z nich korzystają, nie chcąc narażać się na uszkodzenie czy utratę mienia, a przez to także zysków z działalności.
Jak skonstruowane są standardowe polisy na wypadek uszkodzenia lub utraty mienia? Jedne towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają katalog zdarzeń, w przypadku, których wypłacą odszkodowanie, wśród nich, np.: pożar, zalanie, huk ponaddźwiękowy, osunięcie się ziemi, deszcz nawalny, sadza, działanie dymu, przebicie, uderzenie pioruna. Inne stosują formułę od wszystkich ryzyk, czyli wszystkich nieprzewidzianych zdarzeń niezależnych od woli ubezpieczonego, poza wyłączeniami. W tych ostatnich wyłączone są np.: umyślne działanie, wojna, zamieszki, rozruchy.
Cieszą się one dużo większym powodzeniem niż polisy indywidualne. 90 proc. firm w Polsce jest ubezpieczonych, a przedsiębiorcy decydują się na zawarcie umowy z ubezpieczycielem częściej niż osoby prywatne, bo w tym obszarze powstaje więcej szkód.
Standardowe polisy nie uwzględniają jednak takiego czynnika, jak krach ekonomiczny spowodowany epidemią, co obecnie ma miejsce w Polsce i na świecie.
Możliwe jest przygotowanie indywidualnych programów ubezpieczeniowych, gdzie ubezpieczyciel zgodzi się na przyjęcie wyjątkowego ryzyka, ale są to polisy indywidualne, których cena jest dużo, dużo wyższa od katalogowych ubezpieczeń.
Na rynku są stosowane takie indywidualne rozwiązania, ale dedykowane dużym firmom albo dla ubezpieczeń specjalistycznych.
Istnieje też inna możliwość ubezpieczenia się na wypadek utraty zysków w Polsce. Jednak dotyczy ona określonych grup zawodowych, uprawiających tak zwane wolne zawody, m.in. lekarzy, architektów, tatuażystów, co ważne, samozatrudnionych.
Mogą oni ubezpieczyć się na okoliczność utraty zysków w przypadku choroby albo następstwa nieszczęśliwego wypadku. Żeby jednak z polisy w czasie epidemii skorzystali, musi zostać spełniony, któryś z tych warunków, a więc zachorowanie na koronawirusa lub zajście zdarzenia NNW uniemożliwiającego im wykonywanie czynności zawodowych. Okres odszkodowawczy w takim przypadku może trwać nawet 2 lata.
To bardzo popularne ubezpieczenie, szczególnie w branży medycznej.
Zainteresował Cię temat? Potrzebujesz więcej informacji o ubezpieczeniach dla przedsiębiorców? Chciałbyś zapoznać się z ofertą polisy?
Skontaktuj się z nami:
Centrum Ubezpieczeń Partner
20 towarzystw w jednym miejscu
Pl. Wolności 4-5, 45-018 Opole
www.cubezpieczen.pl
Tel: 77 54 44 225
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.