• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 3899
    • Dodano: 2019-06-09 / 11:00
    • Komentarzy: 2

    Spędzasz ciepły weekend na łonie natury? Sprawdż jak chronić się przed kleszczami

    (Fot. internet )

    (Fot. bezkleszczy.pl)

    Wiosna i miesiące letnie sprzyjają zakładaniu lżejszego ubioru oraz korzystaniu z form wypoczynku na świeżym powietrzu. Sezon aktywności kleszczy rozpoczyna się, gdy temperatura osiąga około 5-7 stopni Celsjusza i trwa aż do pierwszych przymrozków

    Kleszcze wycinają otwór w naskórku ofiary przy pomocy ostrej części aparatu gębowego i umieszczają w tkance ofiary "żądło", które posiada długi rząd ułożonych symetrycznie niewielkich kolców. Dzięki nim kleszcz jest mocno przytwierdzony do swojego żywiciela. Ponieważ kleszcz w przeciwieństwie do komara potrzebuje więcej krwi, dlatego poszukuje miejsca miękkiego i ciepłego, do którego może się mocno przyczepić. Najczęściej wędruje w okolicę pachy lub okolice genitaliów. Niektóre kleszcze produkują rodzaj "kleju" 5-30 minut po ugryzieniu, pomaga on ściśle przylegać do osoby, którą ugryzły. Ślina kleszcza zawiera miejscowy środek znieczulający, dlatego nie jesteśmy w stanie poczuć ukłucia. Pomimo, że są ślepe świetnie wyczuwają drgania i zbliżający się posiłek.

    Kleszcze przenoszą wirusy, które mogą prowadzić do poważnych dolegliwości jak KZM, a także bakterie powodujące boreliozę. Współczesne zdobycze medycyny są tylko częściowo skuteczne przeciwko obu tym chorobom. W przypadku KZM nie ma leku, który pozwala wyleczyć chorobę. Można jedynie łagodzić jej objawy i pomóc przetrwać ostry jej przebieg, ale dostępne są skuteczne szczepionki, aby temu zapobiec. W Polsce i Europie rośnie liczba osób zakażonych wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. W przypadku boreliozy jest dokładnie odwrotnie: Chorobę można skutecznie leczyć antybiotykami, ale obecnie w Polsce nie ma zatwierdzonej szczepionki.

    Paraliż kleszczowy to częste i niebezpieczne powikłanie po ugryzieniu, które może doprowadzić nawet do śmierci. Mówi się o nim znacznie rzadziej, niż o boreliozie czy kleszczowym zapaleniu mózgu. Dlatego jest mniejsza świadomość tego zagrożenia. Paraliż kleszczowy objawia się bólami mięśni, osłabieniem i problemami z poruszaniem się. Wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci i osób starszych.

    b>W jaki sposób zabezpieczyć się przed pokąsaniem przez kleszcza?

    - Na spacer lepiej wybieraj się koło południa, ponieważ kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem
    - Unikaj miejsc gdzie mogą przebywać kleszcze (krzaki, wysokie trawy)
    - Noś długie spodnie, długi rękaw, czapkę z daszkiem lub kapelusz. "Zamykaj" wszelkie miejsca, w które mogą wejść kleszcze
    - Noś ubrania w jasnym kolorze - kleszcze łatwiej zauważyć na jasnych ubraniach
    - Szczególnie osłaniaj stopy i łydki
    - Stosuj repelenty
    - Oglądaj całe ciało w poszukiwaniu kleszczy po pobycie na łonie natury oraz zmieniaj ubranie po powrocie
    - Stosuj olejki, których zapachów kleszcze nie lubią, a są to: goździkowy, cytronelowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, szałwiowy, z trawy.
    - Naturalną ochroną jest też higiena. Kleszcze wabi ludzki pot. Wabikiem są jednak także wody toaletowe i pachnące kosmetyki (szczególnie o zapachu wanilii lub kokosa). A więc mycie, ale bez użycia perfumowanych mydeł.
    - Zadbaj o szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu ( zalecane, nie refundowane)

    Dzieci są znacznie bardziej narażone przez swoją ruchliwość na pokłucie przez kleszcze. Jednak mimo łagodniejszego przebiegu choroby u dzieci (około dwie trzecie dorosłych pacjentów z KZM wymagało leczenia szpitalnego, natomiast wśród dzieci tylko połowa), skutki mogą być długotrwałe ze względu na rozwijający się jeszcze układ nerwowy.

    Co robić w sytuacji gdy znajdziemy na ciele kleszcza?

    Pomimo stosowania wszelkich środków ostrożności, nigdy nie jesteśmy w 100% pewni, że unikniemy pokłucia przez kleszcze. Jeżeli mieszkasz w okolicy, w której istnieje ryzyko wystąpienia wirusa KZM, musisz zachować szczególną ostrożność. Kleszcze podróżują na grzbiecie swych żywicieli, np. ptaków czy wiewiórek, które swobodnie przemieszczają się w miejskich parkach, przydomowych ogródkach lub ścieżkach rowerowych. Tutaj szczepionka jest dobrym zabezpieczeniem.

    W przypadku Boreliozy samo pokłócie nie oznacza, ze zachorujemy. Bakterie Borrelia, które wywołują chorobę, potrzebują co najmniej 12 godzin, zanim przemieszczą się z kleszcza do ludzkiego krwiobiegu. Jeśli kleszcz zostanie szybko usunięty, istnieje duża szansa uniknięcia infekcji.

    By pozbyć się kleszcza możemy udać się do lekarza rodzinnego i jemu powierzyć to zadanie. Jeśli postanowimy zrobić to sami pamiętajmy, że kleszcza nie wolno niczym smarować. Należy chwycić kleszcza plastikową pęsetą lub użyć specjalnego urządzenia do wyciągania kleszczy ( do kupienia w aptece). Wyciągamy go płynnym, stanowczym ruchem wzdłuż osi wkłucia. Starajmy się go pociągnąć tak, by wyszedł cały.

    Jeżeli doświadczasz objawów podobnych do grypy, jak senność, gorączka lub ból głowy udaj się do lekarza. Jeżeli zauważysz rumień w kształcie okręgu, który pojawia się dookoła miejsca pokłucia może to znaczyć, że zostałeś zakażony kretkami borelii. Mogą minąć trzy tygodnie lub więcej, nim objawy infekcji staną się zauważalne. Z tego powodu musisz pamiętać o możliwości pojawienia się objawów jeszcze przez długi czas. Rumień nie występuje w przypadku infekcji KZM.

    W leczeniu Boreliozy najczęściej stosuje się antybiotyki. Leczenie trwa od 14 do 28 dni. Przy braku ustąpienia objawów terapia musi być kontynuowana.

    Skąd mogę wiedzieć, czy kleszcz, który mnie pokłuł, był zainfekowany?

    Są obecnie dostępne testy ( już od 29 zł), którymi można zbadać kleszcza, aby dowiedzieć się czy jest zainfekowany. Pamiętajmy jednak, że pozytywny wynik testu nie musi oznaczać boreliozy, ze względu na to, że bakterie Borrelia, potrzebują co najmniej 12 godzin, zanim przemieszczą się z kleszcza do ludzkiego krwiobiegu.
    Pozytywny wynik badania laboratoryjnego to za mało, żeby postawić ostateczną diagnozę, muszą jeszcze być objawy. Test może wykryć też resztki martwych bakterii boreliozy, które nie stanowią zagrożenia. Jedyny wiarygodny test to z krwi osoby pokąsanej, nie z kleszcza.

    Jak pozbyć się nieproszonych gości z naszego kawałka zieleni?

    Jednym ze sposobów jest mlecznica lekarska. Ta roślina skuteczne odstrasza insekty. Z Finlandii przywędrował do nas patent na proste urządzenie pomagające usunąć kleszcze z ogrodu. Należy przymocować do długiego kija materiał - bawełniany, flanelowy czy tetrowy uda się z nim w teren. Do płachty przesuwanej powoli nad trawami czy krzewami, niczym do pułapki, przyczepiają się kleszcze. W ten sposób możemy regularnie redukować ilość kleszczy na naszym terenie.
    Z pomocą mogą przyjść też wyspecjalizowane firmy jak bezkleszczy.pl/ , które zabezpieczają tereny zielone przed kleszczami, komarami i innymi niechcianymi insektami na kilka różnych sposobów: oprysk (mobilny, spalinowy, ręczny) oraz zasypki. Obecnie stosowane produkty są produktów na bazie naturalnych składników, dzięki czemu są bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych i roślin.












    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-06-09 22:25:43 [89.64.42.*] id:1576843  
    Demotywator: Napisał postów [34395], status [VIP] Reputacja
    Ja tam swoje łono nie wystawiam na kleszcze;)

    Nick:
    Treść:
    2019-06-09 14:46:32 [37.7.163.*] id:1576821  
    autovidol: Napisał postów [756], status [rozpisany/na] Reputacja
    Tak, a poza tym sądzę że stop wypalaniu traw

    Nick:
    Treść: