- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 8644
- Dodano: 2018-12-04 / 17:36
- Komentarzy: 6
Nietypowa rozprawa w Sądzie Okręgowym w Opolu. Oskarżeni bohaterowie literaccy
W Sądzie Okręgowym w Opolu odbył się finał konkursu oratorskiego. Dzieci ze Szkoły Podstawowej TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu inscenizowały wygłoszenie mowy końcowej, w której broniły lub oskarżały znanych bohaterów baśni i bajek w świetle obowiązującego prawa w Polsce.
Zanim uczniowie trafili na finałową rozprawę do Sądu Okręgowego w Opolu musieli przebrnąć długa drogę eliminacji, a później przejść skomplikowane przygotowania pod opieką fachowców. Wyłonieni drogą eliminacji szkolnych uczniowie mają za sobą przygotowania m.in z aktorami na specjalnych warsztatach, na których finaliści doskonalili swoje umiejętności oratorskie (emisja głosu i mowa ciała). Dziś uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności przed profesjonalnym składem sędziowskim, licznie zgromadzoną widownią i mediami.
- Przygotowanie do takiej rozprawy jest wieloetapowe. W szkole dzieci przygotowują mowy i biorą udział w eliminacjach szkolnych. W międzyczasie przy przygotowaniu biorą udział adwokaci, zaprzyjaźnieni rodzice, są
też warsztaty z aktorami z teatru, pracujemy nad dykcją i finał mamy w sądzie. W tym roku zaprosiliśmy zaprzyjaźnioną szkołę nr 20, także dzieci jest troszkę więcej i bardzo często występują w parach - mówi Iwona Betcher, dyrektor Szkoły Podstawowej TAK.
Zadaniem uczestników konkursu oratorskiego jest wygłoszenie mowy obrończej lub oskarżycielskiej. Na ławie oskarżonych zasiadły znane postacie literackie. Cała rozprawa odbywa się oczywiście na podstawie obowiązującego w Polsce prawa. Uczniowie oskarżali lub bronili postacie mitologii greckiej oraz bohaterów popularnych baśni i bajek.
- Sąd Okręgowy w Opolu na co dzień prowadzi edukację prawna młodzieży, jednak wygląda to troszkę inaczej. Raz w tygodniu uczniowie odwiedzają sąd a następnie biorą udział w prawdziwej rozprawie karnej i mają wgląd w to, jak wygląda prawdziwy proces karny. W dzisiejszym konkursie jest brana pod uwagę mowa ciała, sposób wypowiadania się i znajomość prawa - mówi Aneta Rempalska z Biura rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Opolu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Stefan: Napisał postów [27024], status [VIP]
Ciekawe, co na to psychopata o ryju ministranta, któremu proboszcz 5 razy w tygodniu w odbyt zaglądał