- Ustawa da nam większe uprawnienia przy zatrzymaniach pseudokibiców - tłumaczy Daniel Pacan z agencji ochroniarskiej Scorpio. (fot: Dżacheć)
- Niestosowanie się do regulaminu stadionowego czyli na przykład zasłanianie twarzy, wtargniecie na płytę boiska, czy naruszenie przepisów związanych z wnoszeniem i spożywaniem alkoholu spowoduje nałożenie kar. Ich wprowadzenie spowoduje, że kibice powinni lepiej funkcjonować na stadionach – wyjaśniał Tadeusz Kulesza, zastępca Komendanta Wojewódzkiej Policji w Opolu.
Ustawa ma swoich zwolenników i sceptyków. Po pierwsze wiele pracy zostanie zrzucone na barki samych klubów, które będą musiały przeprowadzić identyfikacje osób, którym sprzedadzą bilety na mecz. Ponadto za stadionowe ekscesy będą nakładane grzywny na same kluby.
- To nieprzyjemna sytuacja, gdy dla przykładu klub piłkarski ponosi kary za wybryki chuligańskie swoich kibiców – stwierdza Mirosław Piątek, przedstawiciel OKS Odra Opole. - Jeśli ustawa wejdzie już w życie i będzie konsekwentnie egzekwowana to wreszcie prawidłowo będzie pokumany wizerunek stadionów i boisk – kontynuuje Piątek. Jak stwierdził trzeba będzie bronić praw ludzi, którzy przychodzą na stadion oglądać mecz a nie chuligańskie wybryki.
O bezpieczeństwo na tego typu imprezach dbają agencje ochroniarskie, których kompetencje zwiększy ustawa. - Od sierpnia będziemy mogli używać gazu ręcznego i kajdanek w celu zatrzymania i przekazania policji – wyjaśnia Daniel Pacan z agencji ochrony Scorpio.
Niepokornych kibiców mają hamować także zakazy stadionowe obowiązujące przez dwa lata, kary porządkowe w wysokości od 10 tysięcy złotych a także możliwość ograniczenia wolności do lat trzech.
~~_uwaga: 10,000 mandat? Dajcie każdemu zarobić minimum 3000,00 na rękę na średniej jakości życie, a nie tylko kary kary kary i głodowe wypłaty. Zobaczcie, co dziś na ulicach Warszawy wyprawiali stoczniowcy!