• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2437
    • Dodano: 2019-02-21 / 11:21
    • Komentarzy: 0

    Opolskie szkoły ponadpodstawowe gotowe na przyjęcie podwójnej ilości uczniów

    (Fot. Dżacheć)

    W roku szkolnym 2019/2020 w szkołach ponadpodstawowych spotkają się uczniowie, którzy kończą gimnazjum oraz pierwszy ośmioletni cykl nauczania. To dwa razy więcej niż w roku bieżącym.


    - W roku kolejnym, we wrześniu szkoły będą musiały przyjąć dwa razy więcej uczniów. Jesteśmy na to przygotowani, co ważne nie będziemy musieli uczyć w systemie dwuzmianowym - mówi wiceprezydent Opola Maciej Wujec.

    - Przygotowaliśmy ponad 100 procent więcej miejsc w stosunku do ubiegłego roku. To 63 oddziały więcej które musiały być przygotowane dla absolwentów. Będziemy tworzyć więcej miejsc w technikach i szkołach branżowych, to odpowiednio 12 i 14 oddziałów więcej. - dodaje Irena Koszyk naczelnik Wydziału Oświaty w Opolu.

    Na rok szkolny 2019/20 rekrutacja do oddziałów kl. I prowadzona będzie w następujący sposób:

    Dla absolwentów gimnazjów - do dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych (tj: 3-letnich LO, 4-letnich T, 4-letniego liceum plastycznego oraz kl. IV Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych).

    Dla absolwentów szkół podstawowych - do szkół ponadpodstawowych, utworzonych w wyniku przekształcenia ww. szkół, tj.: 4-letnich LO, 5-letnich T oraz 5-letniego liceum sztuk plastycznych.

    Ponadto wszyscy absolwenci przyjmowani będą do 3-letnich branżowych szkół I stopnia, z tym, że rekrutacja prowadzona będzie odrębnie dla absolwentów gimnazjów i dla absolwentów szkół podstawowych.

    Na rok szkolny 2019/20 planuje się utworzenie łącznie 135 oddziałów kl. I, w tym:

    64 oddziały - dla absolwentów gimnazjów i dotychczasowych klas gimnazjalnych funkcjonujących w szkołach innego typu, 71 oddziałów - dla absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych. Planowana liczba miejsc w oddziałach klas I łącznie wynosi 4.045, w tym 926 miejsc przeznaczono dla absolwentów gimnazjów i dotychczasowych klas gimnazjalnych funkcjonujących w szkołach innego typu, a 119 miejsc dla absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych. Średnia liczba uczniów w oddziale klasowym wyniesie 29,96. To około 5 osób więcej niż w bieżącym roku szkolnym, w którym funkcjonują 82 oddziały klasy I, w których kształci się łącznie 2.022 uczniów.

    W liceach ogólnokształcących planuje się utworzenie 63 oddziałów kl. I (o 27 więcej), w tym:

    30 oddziałów dla absolwentów gimnazjów - 906 miejsc;
    33 oddziały dla absolwentów szkół podstawowych - 994 miejsca.
    Łączna w liceach - 1.900 miejsc.

    W technikach planuje się utworzenie 45 oddziałów kl. I (o 12 więcej), w tym:

    22 oddziały dla absolwentów gimnazjów - 672 miejsca;
    23 oddziały dla absolwentów szkół podstawowych - 702 miejsca.
    Łącznie w technikach - 1.374 miejsc.

    W branżowych szkołach I stopnia planuje się utworzenie 24 oddziałów kl. I (o 14 więcej), w tym:

    11 oddziałów dla absolwentów gimnazjów - 324 miejsca;
    13 oddziałów dla absolwentów szkół podstawowych - 375 miejsc.
    Łącznie w branżowych szkołach I stopnia - 699 miejsc.

    W szkołach artystycznych planuje się utworzenie łącznie 3 oddziałów kl. I, w tym:

    1 oddział dla absolwentów gimnazjów w Publicznym Liceum Plastycznym,
    2 oddziały dla absolwentów szkół podstawowych w Publicznym Liceum Sztuk Plastycznych (powstanie z przekształcenia liceum plastycznego)
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".