- Autor: adnaw22
- Wyświetleń: 3666
- Dodano: 2019-02-23 / 07:55
- Komentarzy: 10
Smutna strona szczęścia - dzisiaj Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych. Obecnie na świecie cierpi na nią trzysta pięćdziesiąt milionów ludzi, a w Polsce z chorobą zmaga się ponad półtora miliona osób. Zaburzenia bardzo często zaczynają się już w młodym wieku. Jak rozpoznać depresję? Jak pomóc komuś, kto przestał widzieć sens istnienia?
Często, kiedy mamy zły nastrój, mówimy: "mam depresję". Jednak chwilowy smutek związany ze złamanym sercem albo stratą pracy nią nie jest. Chociaż, jeżeli pogorszony nastrój i przygnębienie trwają dłużej niż dwa tygodnie, warto zwrócić szczególną uwagę na stan psychofizyczny osoby, u której obserwuje się spadek formy. Należy pamiętać, że w przypadku zdiagnozowania depresji, to nieleczona może doprowadzić nawet do stanu, w którym chory nie może ruszyć się z łóżka. Często depresji towarzyszą myśli samobójczym. Smutne statystyki mówią o tym, że każdego dnia szesnaścioro Polaków odbiera sobie życie nie mogąc dłużej znieść bólu i cierpienia.
Objawy depresji
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:
1. Obniżony nastrój, który pojawia się rano i utrzymuje się przez większą część dnia. (Przygnębienie towarzyszy choremu codziennie, niezależnie od okoliczności)
2. Brak zainteresowania rzeczami, które do tej pory sprawiały przyjemność
3. Spadek energii i szybsze meczenie się
Dodatkowo, depresji towarzyszą m.in.: zaburzenia snu, problemy z pamięcią i koncentracją, utrata wiary w siebie czy nieuzasadnione poczucie winy.
Jak mogę pomóc?
W pierwszej kolejności warto porozmawiać z lekarzem rodzinnym, którego chory darzy zaufanie. Warto także zorientować się czy w pobliżu miejsca zamieszkania istnieją grupy wsparcia dla osób zmagających się z depresją. Na co dzień powinno się wspierać chorego, ponieważ depresja często powoduje niechęć do podjęcia leczenia. Ważne, żeby nie dyskredytować i nie umniejszać choroby, w związku czym nie powinno udzielać się rad takich jak np. "weź się w garść"; "otrząśnij się"; "nie histeryzuj - inni mają gorzej", albo "jedź na urlop, to ci przejdzie". Nie pomoże także rozweselanie na siłę i narzucanie się. Pomocne jest natomiast bycie w pobliżu i oferowanie swojej pomocy.
Kampania "Forum przeciwko depresji"
Od 2007 roku organizowana jest Kampania pn. "Forum Przeciw Depresji". Na stronie internetowej https://forumprzeciwdepresji.pl/ można znaleźć informacje dotyczące samej choroby, a także uświadamiające społeczeństwu, że depresja to poważna choroba, a nie stan, który przemija.
Otwarcie o chorobie
Całe szczęście, depresja przestaje być tematem tabu i coraz więcej osób - również tych, pozostających "na świeczniku" - otwarcie przyznaje się, że cierpi bądź zmagało się ze stanami depresyjnymi.
W jednym z wywiadów Małgorzata Foremniak powiedziała: "Moja depresja była moją sprawą. Bywało tak, że ciężko było mi wyjść z domu''. Natomiast Danuta Stenka wyznała "Budziłam się rano i zanim otworzyłam oczy, chciało mi się płakać. Jakbym straciła sens życia. Smutek się nasilał, czułam, jak spadam na dno'. O swojej chorobie otwarcie mówił także irlandzki aktor filmowy i telewizyjny Colin Farrell, który w 2005 roku spędził sześć tygodni w centrum rehabilitacji, aby leczyć depresję i uzależnienia od narkotyków i alkoholu." "Desperacja pozwoli ci robić niesamowite rzeczy w imię przetrwania ... stworzyłem dla siebie środowisko, sposób na życie dla mnie, który na zewnątrz wydawał się niesamowicie towarzyski i pełen życia. "Nie wierzę, że mam jakiekolwiek chemiczne predyspozycje do depresji, ale nazwijmy to po prostu ... Przez lata cierpiałem na duchową chorobę, a ja ją wykorzystywałem". J.K. Rowling, autorka niezwykłych przygód Harrego Pottera, nigdy nie unikała mówienia i podnoszenia świadomości na temat depresji. Pisarka stwierdziła, że nie ma się czego wstydzić: "Przeżyłem naprawdę ciężki okres i jestem dumna z tego, że z niego wyszłam. Pociechą dla pisarki były słowa, które włożyła w usta profesora Albus Dumbledore'a - jednego z bohaterów stworzonego przez nią magicznego świata "Szczęście można znaleźć nawet w najciemniejszych czasach, trzeba tylko pamiętać, żeby zapalić światło".
Prawdziwa twarz depresji
"Twarz depresji to twarz maskowana, która nie wyraża emocji ani uczuć, twarz obojętności i apatii" twierdzi Anna Nita z Fundacji ITAKA. Dla osób, które zmagają się z chorobą Fundacja prowadzi antydepresyjny telefon zaufania - 22 654 40 41. Mogą z niego korzystać zarówno osoby, które podejrzewają, ze chorują na depresję, jak również bliscy tych, którzy mogą na nią cierpieć. Telefon działa w poniedziałki w godzinach 17-20, a konsultacji udziela psychiatra.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Palnik Dekarski: Napisał postów [304], status [maniak]
Ciężko nie mieć depresji kiedy codziennie Państwo rzuca kłody pod nogi.