- Autor: adnaw22
- Wyświetleń: 15530
- Dodano: 2019-02-24 / 18:06
- Komentarzy: 52
Wraca pomysł likwidacji województwa opolskiego
fot: Śląska Partia Regionalna
Śląska Partia Regionalna i Ruch Autonomii Śląska przedstawiły bardzo zbliżone stanowiska dotyczące likwidacji naszego województwa. W swoich oświadczeniach argumentują, że stworzenie opolskiego dwadzieścia lat temu i utrzymywanie go, było błędem. Twierdzą, że może być tylko jedna jednostka administracyjna... górnośląskie.
Nie po raz pierwszy mówi się o podziale naszego regionu. Swojego czasu nawet sami mieszkańcy mieli taki plan. Mowa tu o Dobrzeniu Wielkim, który dwa lata temu, na znak protestu przyłączenia gminy do Opola, chciał dołączyć do Wrocławia. Mieszkańcy twierdzili wówczas, że ogromny potencjał tkwiący w wojewódzkie dolnośląskim jest o wiele bardziej zachęcający niż pozostanie na Opolszczyźnie.
Jednak tym razem stawka jest o wiele wyższa. Nie chodzi bowiem o jedną gminę, ale o całe województwo, które planuje się wymazać z mapy Polski. Na stronie internetowej Śląskiej Partii Regionalnej możemy przeczytać: "Jednym z głoszonych przez nas od lat postulatów jest utworzenie jednego województwa górnośląskiego, którego tereny obejmą obszary Górnego Śląska znajdujące się dzisiaj w województwach opolskim i śląskim. Uważamy, że takie rozwiązanie pozwoli zachować naszą wspólną pamięć historyczną, a nade wszystko umożliwi, w oparciu o wspólną tożsamość, budowę dynamicznego, nowoczesnego, europejskiego regionu".
Natomiast śląscy regionaliści w swoim oświadczeniu, w części dotyczącej województwa opolskiego, piszą: "Z perspektywy czasu oczywistym jest, że błędem było utrzymanie województwa opolskiego o niewielkiej populacji, należącego przy tym do najszybciej wyludniających się w Polsce".
Co na ten temat mają do powiedzenia lokalne władze? Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, uważa, że "wypowiadanie się o zmianach administracyjnych jest mało poważne. Nie traktujemy tego jako jakiegoś poważnego głosu w dyskusji. Wydaje się, że po tych dwudziestu latach nie bardzo jest o czym mówić" .
Czy pomysł stworzenia województwa górnośląskiego ma coś wspólnego ze zbliżającymi się wyborami? Niewykluczone. Pewnym jest natomiast to, że w walce o władze to od obywateli zależy, na którą stronę przechyli się szala zwycięstwa. W związku tym musimy przyzwyczaić się do tego, że z różnych stron będą coraz to częściej docierać przeróżne pomysły na polepszenie się jakości z życia i pracy Polaków.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
aldrarian: Napisał postów [639], status [rozpisany/na]
Tym ociężałkom z RAŚ należy przypomnieć kilka faktów ... nie są oni ani Polakami ani Niemcami (jedni i drudzy nigdy za tymi seoaratystami nie przepadali aczkolwiek Piłsudski zezwolił na autonomię śląską) ... Opolszczyzna to region geograficzny i historyczny -- najpierw Piastowski później Habsburgów zaś śląsk to ... no właśnie --- nic z geohistorycznej perspektywy. Ślązacy zaś to pospólstwo bez jako takiej tożsamości i własnej kultury jak np. łużyczanie. RAŚ to na dzień dzisiejszy tacy separatyści na miarę tego dziwacznego "regionu" ale różni od np. Basków czy Alzatczyków. Prędzej Opolszczyzna i Dolny Śląsk jak przed 1945 r. mają rację bytu niż owo dziwo ... RAŚ znaczy co? Chcą medialnie zaistnieć i tyle w przestrzeni publicznej.