- Autor: adnaw22
- Wyświetleń: 5988
- Dodano: 2019-03-16 / 08:38
- Komentarzy: 1
Praca szuka człowieka - czy każdego?
Co roku, na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przygotowywana jest "prognoza zawodów", która dzieli możliwości zatrudnienia na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. W województwie opolskim koordynatorem projektu był Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu. Czyich rąk do pracy brakuje w naszym regionie?
"Barometr zawodów" jest corocznym badaniem przeprowadzanym przez ekspertów i pokazuje zapotrzebowanie na konkretne zawody, zarówno na poziomie województw, jak i powiatów. Najnowsze zestawienie zostało opracowane na podstawie danych z przełomu III/IV kwartału 2018 roku.
Wśród pojawiających się definicji możemy znaleźć określenia takie jak:
Zawody deficytowe - to takie, w których jest więcej wolnych miejsc, niż osób chcących podjąć zatrudnienie. Pracodawcy maja problem ze znalezieniem kandydatów spełniających ich wymagania.
Zawody zrównoważone- w tym przypadku liczba wolnych miejsc pracy niemal pokrywa się z liczbą osób aplikujących, które spełniają wymagania pracodawców.
Zawody nadwyżkowe - tutaj najtrudniej jest osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie a liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Według "Barometru" liczba zawodów deficytowych waha się do 40 w naszym województwie. Poszukiwani będą pracownicy 12 profesji, w tym głównie z branży produkcyjnej (m.in. elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, operatorzy, obrabiarek skrawających), a także z branży budowlanej (m.in. monterzy instalacji budowlanych, operatorzy sprzętu do robót ziemnych), transportowej (kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych), gastronomicznej (kucharze) i medycznej (pielęgniarki i położne). Pojawią się jedynie pojedyncze zawody nadwyżkowe, np. w województwach opolskim pracownicy mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia w zawodzie ekonomisty.
Na ile prognoza znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości? Na dzień dzisiejszy (16.03.2019 r.), wśród ofert które można znaleźć w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu, znajdują się m.in. pomoc krawiecka, pracownik budowlany, pracownik robót wykończeniowych, kierownik budowy czy kierowca samochodu ciężarowego.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Mario-Opole: Napisał postów [1452], status [zrobił/a karierę]
Ministra? Jak bydło w sumie - a co z zarobkami? Tez prorokuje? W tym roku brak mlekodajnych, za rok tuszy itp... minister niech se w pupke wsadzi barometr może uszami wyjdzie