- Autor: adnaw22
- Wyświetleń: 3021
- Dodano: 2019-03-14 / 06:06
- Komentarzy: 10
Twardy Brexit - czy Polacy mają się czym martwić?
Koniec z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) dla Polaków mieszkających na wyspach czy redukcja etatów w Polsce o ok. 46,5 tys. To tylko niektóre z przewidywanych efektów wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście mamy powody do obaw?
"Wzrosło prawdopodobieństwo twardego brexitu" - tymi słowy rzecznik Donalda Tuska skomentował wyniki ostatniego głosowania w Izbie Gmin. Mowa o odrzuceniu projektu drugiej wersji porozumienia wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
"Jesteśmy rozczarowani. UE zrobiła wszystko, co możliwe, by osiągnąć porozumienie" - skomentował głosowanie Przewodniczący Rady Europejskiej. Za umową, obejmującą warunki rozstania się z Unią Europejską, było 232 głosujących, natomiast przeciwko - 391 parlamentarzystów.
Wiceszefowie polskiego Ministerstwa ds. Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w czasie swojej wizyty w Londynie ostrzegli, że w razie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Polacy będą potrzebowali ubezpieczenia na podróż do krajów UE, w tym także do ojczyzny. Przestanie ich obejmować Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Marcin Zieleniecki podkreślił, że "jeśli nie pojawi się stosowna regulacja czy specjalne rozporządzenie unijne (...), to nie będzie podstawy do tego, aby instytucja brytyjska sfinansowała koszty opieki zdrowotnej: zarówno obywatela polskiego tu pracującego, jak również obywatela brytyjskiego wyjeżdżającego do innego kraju członkowskiego UE".
Natomiast niemiecki Instytut ekonomiczny Halle Institute for Economic Research (IWH) ostrzega, że następstwem twardego Brexitu będzie zmniejszenie się brytyjskiego popytu na produkty pochodzące z Unii Europejskiej nawet o 25 proc. Szacuje się, że w Polsce liczba osób zatrudnionych w gałęziach gospodarki związanych z eksportem do Wielkiej Brytanii zmniejszy się do 46, 5 tysiąca. "Na Polskę przypadłoby ponad 10 proc. redukcji zatrudnienia w skali unijnej, co uplasowałoby ją na trzecim miejscu, po Niemczech " - można przeczytać w raporcie.
Warto również zwrócić uwagę na sytuację studentów kształcących się w Wielkiej Brytanii i chcących pozostać tam po zakończeniu nauki. Na London School of Economics zorganizowano jedną z największych konferencji poświęconych Polsce na świecie - Polish Economic Forum. W czasie wystąpień omawiano m.in. wpływ brexitu na sytuację polskiego potencjału. Jednym z prelegentów był członek zarządu Banku Pekao - Piotr Wetmański, który bardziej optymistycznie patrzy w przyszłość studentów kształcących się w Anglii. Wetmański uważa, że: "Po brexicie pula talentów zdecydowanie będzie przemieszczać się w kierunku Europy, jednak Wielka Brytania nie przestanie być centrum świata finansów, przynajmniej nie z dnia na dzień. Dlatego sądzę, że perspektywy nie są tak pesymistyczny, jak wielu z nas sądzi".
Czas pokaże czy rzeczywiście czekają nas tak drastyczne zmiany, jakie są prognozowane. Jedno jest jednak pewne - rezygnacja tak ważnego partnera, jakim jest Wielka Brytania, nie pozostanie bez wpływu na naszą sytuację - zarówno wewnętrzną, jak i tą, na arenie międzynarodowej.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
tippmann: Napisał postów [7799], status [VIP]
w d mam jakiś tam breksit😂😂😂