- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 3160
- Dodano: 2019-04-23 / 16:39
- Komentarzy: 4
Miasto jak co roku wypowiada wojnę szkodnikom na kasztanowcach. Jak?
Kasztanowca nie sposób pomylić z innymi drzewami, jego białe kwiaty pojawiają się zwykle tuż przed egzaminem dojrzałości, a owoce zwiastują jesień. Niestety te dorodne drzewa cały czas potrzebują opieki. Jak robi to miasto?
Bardzo rzadko możemy spotkać piękne kasztanowce z dorodnymi kwiatami. - Ruchliwe ulice nie sprzyjają tym drzewom, a także zatłoczone komunikacyjnie miasta. Niestety to właśnie przy drogach najczęściej spotkamy kasztanowce.
Te piękne drzewa są narażone tutaj na mnóstwo zagrożeń, takich jak susza, zanieczyszczenie powietrza czy zasolenie gleby, które skutecznie osłabiają kasztanowce. To najlepsze warunki dla szkodników, które bardzo chętnie atakują te drzewa, w rezultacie liście zasychają i opadają. Skuteczną metodą jest zakładanie pułapek feromonowych i lepowych na szkodnika, który nazywa się szrotówek kasztanowcowiaczek, wygląda jak mały motyl - tłumaczy pan Piotr Stutko, student na wydziele biologii Uniwersytetu Opolskiego.
Ten niepozorny motyl z rodziny kibitnikowatych, stał się poważnym zagrożeniem dla kasztanowców w całej Europie, w tym także tych w Opolu. Dorosłe osobniki szrotówka pojawiają się pod koniec kwietnia i składają jaja w liściach drzewa. Żarłoczne larwy po wykluciu rozpoczynają ucztę.
- Na drzewach zostały umieszczone specjalne urządzenia wydzielające feromon. Przypominają one małe budki dla ptaków. Z kolei na innych drzewach, na pniach przyklejono opaski lepowe, na których wędrujące za kuszącym zapachem larwy mają zakończyć podróż. Jak wygląda całe przedsięwzięcie mieszkańcy Opola mogą obserwować m.in. na ulicy Ozimskiej, gdzie rośnie kilkadziesiąt kasztanowców oraz na ulicy Armii Krajowej, gdzie pojawiły się pułapki lepowe - tłumaczy Adam Leszczyński, rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Dróg w Opolu.
Wraz z końcem wiosny taśmy ze specjalnymi olejkami zapachowymi i klejem oraz domki-pułapki zostaną zdjęte. Proces ten powtarzany jest co roku, aby chronić drzewa przed atakami szkodników.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
dontomasso: Napisał postów [4390], status [VIP]
a wystarczy liscie zgrabic i spalic a nie wywozic na kompost. w tedy wszelkie robactwo idzie z dymem. bo te ich oklejanki i inne cudawianki nie przynosza efektow. widac to co roku.