- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2797
- Dodano: 2020-01-13 / 16:29
- Komentarzy: 22
Opole wśród 4 miast w Polce z certyfikatem WHO: "Miasto przyjazne starzeniu"
Miasto Opole zostało wyróżnione certyfikatem "Miasto przyjazne starzeniu" przyznanym przez Światową Organizację Zdrowia. Tym samym jesteśmy jednym z 4 miast w Polsce z takim tytułem.
Do tej pory status "Miasto przyjazne starzeniu" posiadają tylko 541 miasta na świecie z 37 krajów. W Polsce to tylko 4. Pierwszym miastem z takim certyfikatem była Gdynia, która dołączyła do sieci WHO w 2016 roku. Zaraz po Gdyni, jeszcze w tym samym roku dołączył Poznań, a tuż przed Opolem do grona miast przyjaznych starzeniu dołączył Ostrów Wielkopolski.
- Zapytaliśmy wtedy gospodarzy ze stolicy Wielkopolski, jak oni to zrobili? A gdy zaczęli nam o tym opowiadać bardzo otworzyły nam się oczy, bo okazało się, że my już wtedy nie byliśmy gorsi od Poznania, a w wielu sprawach nawet ich wyprzedzaliśmy - opowiada dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Zdzisław Markiewicz.
Kryteria, które Światowa Organizacja Zdrowia bierze pod uwagę sprawdzając miasto pod względem dostępności dla seniorów to przede wszystkim przestrzeń publiczna i budynki przyjazne starzeniu. Oprócz wspomnianych bardzo ważnym kryterium jest transport, mieszkalnictwo i partycypacja społeczna.
- To ogromne wyróżnienie. Dzięki staraniom, które podjęliśmy jakiś czas temu otrzymaliśmy certyfikat miasta przyjaznemu starzeniu. Inicjatywa starania się o ten certyfikat wyszła od seniorów - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola.
- Seniorzy dają mieszkańcom miasta bardzo dużo od siebie. Organizują nie tylko imprezy dla siebie, ale równiez uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez miasto Opole. Dziś śmiało można powiedzieć, że nie ma imprezy w mieście bez udziału środowisk senioralnych. Mamy w Opolu fantastycznych i aktywnych seniorów - podkreśla Przemysław Zych, wiceprezydent miasta.
- Dla nas seniorów jest to coś oczekiwanego od lat. Na ten sukces pracowali wszyscy seniorzy i wszyscy Opolanie. Cały czas słuchaliśmy podpowiedzi co należy zrobić żeby nam seniorom żyło się w naszym mieście coraz lepiej. Byśmy na emeryturze żyli bez obaw - mówi Teresa Rozmarynowska - Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20146], status [VIP]
Co to za komedia?Miasto w którym jest pełno bruków po których chodzić się nie da.Są chodniki zapełnione samochodami obok których przejść się nie da.Po głównym deptaku samochody sobie jeżdżą jak po autostradzie.Na Piastowskiej chodnik brukowany szerokości pół metra do tego wszędzie schody i wysokie krawężniki.I to miasto przyjazne starzeniu?No chyba że w innych miastach jest jeszcze gorzej.