- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2666
- Dodano: 2019-04-16 / 08:42
- Komentarzy: 3
Czy kroszonka ma szansę stać się naszym dziedzictwem kulturowym?
Promuje region niemal na wszystkich imprezach wystawienniczo-targowych, zawsze wzbudzając zachwyt i zainteresowanie. Teraz twórcy ludowi, pod patronatem władz regionu, wystąpili z wnioskiem o wpisanie jej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Podczas tradycyjnego jarmarku wielkanocnego w Muzeum Wsi Opolskiej, na którym opolska kroszonka występuje niemal zawsze w roli głównej podpisano list intencyjny w sprawie wpisania kroszonki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Sygnatariuszami wniosku o wpis kroszonki opolskiej na listę są twórcy ludowi i inicjatywa "Opolskie Dziouchy". Sandra Murzicz, inicjatorka projektu Opolskie Dziouchy podkreślała, że warto dbać o tę tradycję i promować ją jak tylko się da, bo możemy z niej być w regionie dumni.
- To nasze zobowiązanie wobec wielu pokoleń rodzin, które potrafiły zachęcić do kultywowania tradycji i przekazać tę tradycję młodszym - komentował marszałek województwa Andrzej Buła.
Jak mówi dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej Jarosław Gałęza, trudno precyzyjnie określić czas, kiedy ludność zamieszkująca Śląsk Opolski zaczęła zdobić jajka lub wykonywać przedmioty w kształcie jaj, które służyły do celów kultowych. - Z pewnością można stwierdzić, że miało to miejsce już w X w., bowiem z tego właśnie okresu pochodzą odkryte podczas wykopalisk archeologicznych na opolskim Ostrówku, archeologiczne zabytki w kształcie jaja, wykonane z wypalonej ceramiki, która została pomalowana farbami.
Z przekazów ustnych i opracowań pisemnych wynika natomiast, że w XIX w. na Śląsku Opolskim powszechnie stosowana była technika zdobienia jaj, polegająca na ryciu wzoru na powierzchni zafarbowanego jajka. Miejscowa ludność nadała im nazwę kroszonki. Nazwa ta wywodzi się od słowa "krasa" oznaczającego czerwień lub urodę.
Dziś o tę tradycję dba m.in. bierkowickie muzeum - to tu od 1991 roku organizowany jest Wojewódzki Konkursu Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie, skierowany zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Wykonywane podczas konkursów prace są prezentowane na wystawach pokonkursowych, a później gromadzone przez Muzeum Wsi Opolskiej - dzięki temu posiada ono dzisiaj największą w kraju kolekcję kroszonek, liczącą ponad 3000 eksponatów.
To już kolejna tradycja związana z naszym regionem, którą zamierzamy wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Czekamy na decyzję o wpisanie na nią zwyczaju wodzenia niedźwiedzia. Elementy wpisane na listę mogą być następnie zgłoszone do wpisu na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzoną przez UNESCO.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ALFredo: Napisał postów [1644], status [zrobił/a karierę]
A jaja tez golicie? :)