- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 2036
- Dodano: 2019-04-30 / 17:05
- Komentarzy: 10
KWP Opole: Bądź bezpieczny podczas majówki
W trakcie długiego, majowego weekend wielu z nas planuje wyjazdy do miejscowości wypoczynkowych. Prognozy pogody zapowiadają zmienne warunki, dlatego też zachowajmy czujność i przygotujmy się zarówno na śliską nawierzchnię, ale również na rażące słońce. Policja ma kilka rad, dotyczących korzystania z dróg oraz tych związanych z bezpieczeństwem w trakcie samego wypoczynku.
Od wtorku na drogach Opolszczyzny, jak i w całym kraju jest więcej niż zwykle policyjnych patroli. Funkcjonariusze wyposażeni w mierniki prędkości, nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz alkomaty, walczą z piratami drogowymi. Sprawdzana jest trzeźwość kierowców, prędkość z jaką się poruszają, a także czy używają pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci. Uwaga policjantów skierowana jest również na kierujących motocyklami, których na naszych drogach pojawia się coraz więcej.
Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego".
Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:
- przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany,
- w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoź w fotelikach,
-przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, zachęcamy również do posiadania apteczki i kamizelek odblaskowych) oraz potrzebne dokumenty (prawo jazdy),
-po dwóch lub trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu - na parkingu czy na stacji paliw.
-przestrzegaj ograniczeń prędkości, dostosuj ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa,
-pamiętaj o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach,
-do motocyklistów apelujemy o rozwagę i bezpieczną jazdę, zgodną z przepisami - by nadmierna prędkość i brawura nie stały się przyczyną kolejnej tragedii,
Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!
Bezpieczne mieszkanie:
-zanim wyjedziemy z domu pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zadbajmy, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale zawsze sami możemy zminimalizować jego ryzyko.
-najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest... życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzył okna, wieczorem włączył światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjął korespondencję ze skrzynki na listy.
-przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.
-nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe w mediach społecznościowych i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji, np. na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.
O tym warto pamiętać przed wyjazdem:
-dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna,
-poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na Twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności zabieranie poczty,
-nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych.
Wypoczywając nad wodą:
-zwróćmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu, jak również zachowajmy ostrożność podczas łowienia ryb, aby uniknąć nieplanowanej kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna.
-wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką, sprawdźmy ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest obowiązkowy sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kapoki.
-przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.
Wędrując górskimi szlakami:
-na bieżąco oceniajmy trasę, pogodę, nasze możliwości oraz trudności na szlaku.
-warto mieć zaplanowany wariant awaryjny, umożliwiający szybkie zejście w dół w razie gorszej pogody lub złego samopoczucia któregoś z uczestników wędrówki.
-jeśli macie ze sobą telefony komórkowe wpiszmy aktualne numery alarmowe właściwych służb - numer ratunkowy w górach: 601-100-300
-planując trasę górskimi szlakami upewnijmy się, czy wszystkie osoby w grupie są na nią odpowiednio przygotowane. Wskazanym jest zabranie mapy, naładowanego telefonu komórkowego (przynajmniej jednego na grupę), wygodnego obuwia oraz plecaka, czapki, rękawiczek, zapasowych skarpet, koszuli, ubrania przeciwdeszczowego, podręcznej apteczki, latarki, zapałek oraz butelki wody.
-zostawmy w miejscu pobytu wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu oraz swój numer telefonu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Rolnikos: Napisała postów [9275], status [VIP]
Na majówce to się odpoczywa grilluje i pije piwsko.