• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 2376
    • Dodano: 2019-05-23 / 15:00
    • Komentarzy: 0

    Zintegrowany System Kwalifikacji - rozwiązanie dla rynku pracy w Opolu i regionie

    (Fot. Pav)

    Czas wyzwań na rynku pracy trwa - przedsiębiorstwa zgłaszają wyraźną potrzebę powiększenia grona wykwalikowanych pracowników. Odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku i w gospodarce może być wdrażany obecnie Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK). System ten wspiera weryfikację umiejętności, wiedzy i kompetencji społecznych kandydatów do pracy, a twórcy ZSK zapowiadają realne korzyści z tego tytułu dla biznesu regionalnego - w tym dla Opola i województwa opolskiego.


    Zintegrowany System Kwalifikacji jest swego rodzaju mechanizmem umożliwiającym potwierdzanie umiejętności nabywanych przez całe życie, czyli tych, dzięki którym można odnieść sukces zawodowy. ZSK więc nie tylko stwarza nowe możliwości rozwoju, ale także jest idealną odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Działający już w ponad 150 krajach system jest także dobrą alternatywą dla Polaków w kontekście zmiany kompetencji i kierunku zawodowego. Nie musimy kończyć wyższych uczelni, aby podjąć pracę w zawodzie, w którym mamy już doświadczenie. Przystąpienie do walidacji i uzyskanie certyfikatu z danej kwalifikacji to dobre rozwiązanie, a korzyści płynące z otrzymania certyfikatu lub dyplomu pozwolą rozwinąć skrzydła pracownikowi, nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

    - Ponieważ rynek jest dynamiczny to musimy się cały czas uczyć, nabywać wiedzę, umięjętności i kompetencje społeczne, często jest tak, że nawet posiadając pewnego rodzaju kompetencje nie jesteśmy w stanie w żaden sposób tego udowodnić. Tutaj ZSK daje nam możliwość obiektywnego potwierdzenia tych kompetencji, w ten sposób uzyskujemy kwalifikację, która jest odczytywalna na całym rynku polskim - mówi Joanna Biskup -trener wewnętrzny Instytutu Badań Edukacyjnych.

    Co ważne, przekrój kwalifikacji, który pojawia się w systemie, jest bardzo rozległy. W ZSK mogą się znaleźć także kwalifikacje, które dotyczą obszarów istotnych z punktu widzenia regionów - w tym Opola i całego województwa opolskiego. - W naszym regionie, rozwija się gałąź turystyczna. Nasze województwo coraz bardziej jest popularne wśród zwiedzających - z Polski i zza granicy. Wymaga to doboru wykwalifikowanej kadry w wielu branżach m.in. hotelarskiej i gastronomicznej, a także wykształcenia doskonale przygotowanych do pracy przewodników turystycznych.

    Drugą gałęzią, która jest wiodąca w naszym regionie, jest przemysł z branży chemicznej, motoryzacyjnej i spożywczej. Tu wachlarz kwalifikacji, które są potrzebne - jest bardzo szeroki. Warto więc inwestować w rozwój pracowników i zdobywanie przez nich nowych kwalifikacji dostosowanych do potrzeb zmieniającej się gospodarki - mówi Iwona Caputa, Doradca Regionalny ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

    Jak dodaje Iwona Caputa, w każdym z województw aktywnie działają doradcy regionalni, których zadaniem jest upowszechnianie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na gruncie lokalnym, kooperacja z pracodawcami, organizacjami branżowymi oraz administracją publiczną.

    Jak to działa?
    Zintegrowany System Kwalifikacji gromadzi, opisuje i porządkuje informacje na temat kwalifikacji, które możemy uzyskać w dowolny sposób. Każda kwalifikacja (np. tworzenie witryn internetowych, pilotowanie imprez turystycznych, programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D czy montowanie stolarki budowlanej), czyli zespół wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, jest dokładnie opisana - wskazane jest, co należy wiedzieć i umieć oraz jaki zasób kompetencji społecznych posiadać, żeby uzyskać formalne jej potwierdzenie i otrzymać certyfikat. Do każdej kwalifikacji przyporządkowany jest także poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, dzięki czemu można porównać je z kwalifikacjami nadawanymi w innych krajach. Kwalifikacje uzyskiwane w Polsce mają szansę stać się rozpoznawalne w Europie, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć pracę za granicą lub udowodnić kompetencje swojej kadry przed zagranicznym kontrahentem.

    Dzięki ZSK potencjalni pracownicy mogą stać się bardziej konkurencyjni - będą w stanie dostosowywać się do zmieniających się potrzeb rynku pracy. ZSK pozwala na potwierdzenie tego, co już wiemy, umiemy, jakie mamy kompetencje społeczne - także te, które zdobywamy poza szkołą. Z tym certyfikatem samodzielnie nabyte umiejętności są wiarygodne - mówi Iwona Caputa.

    Bezbłędna rekrutacja i kompetentny zespół
    Umiejętność zbudowania zespołu profesjonalnych i kompetentnych pracowników to dziś ważny atut przedsiębiorstwa, który nierzadko wpływa na konkurencyjność firmy i jej sukcesy. W zdobywaniu dodatkowych umiejętności i potwierdzaniu ich odpowiednimi dokumentami może pomóc ZSK. Dzięki precyzyjnemu opisowi kwalifikacji w systemie dla pracodawcy staje się jasne, jakie umiejętności posiada pracownik mogący pochwalić się daną kwalifikacją, czego można od niego oczekiwać i co wniesie do firmy. Pozwala to na ograniczenie błędów podczas rekrutacji, a także jej przyspieszenie. Efekt: pracodawca szybko i precyzyjnie kompletuje dobrze dobrany, kompetentny zespół o wiarygodnych kwalifikacjach. Ma to bezpośredni wpływ na skuteczną realizację zadań w firmie, a co za tym idzie − konkurencyjność na rynku.

    Maksymalizacja możliwości i aktywizacja zawodowa?
    Korzyści, jakie niesie za sobą Zintegrowany System Kwalifikacji dla potencjalnego pracownika, mogą być rozpatrywane na różnych płaszczyznach: zawodowej, społecznej oraz psychologicznej. Po pierwsze, po formalnym potwierdzeniu swoich umiejętności, stajemy się bardziej pożądanym pracownikiem. Certyfikat możemy traktować jako atut podczas rekrutacji, ponieważ pracodawca może być pewien naszych kompetencji. - Dzięki certyfikatowi uzyskanemu w ramach ZSK, pracownik może zaistnieć w obszarach, w których wcześniej nie był w stanie konkurować w procesie rekrutacji. Otwiera to rynek i jego uczestników na nowe perspektywy - komentuje Iwona Caputa.


    Loga


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".