- Wyświetleń: 34621
- Dodano: 2019-05-27 / 15:15
- Komentarzy: 1
- Artykuł sponsorowany
Czym jest perhydrol i do czego służy?
We wszystkich gałęziach przemysłu wykorzystuje się różnego rodzaju substancje chemiczne, które umożliwają przeprowadzenie procesów technologicznych. Perhydrol jest niezastąpionym pomocnikiem m.in. w przemyśle włokienniczym czy celulozowo-papierniczym. Czym jest perhydrol i dlaczego jest tak szeroko stosowany.
Perhydrol - co to za substancja?
Perhyrol to nadtlenek wodoru (H2O2), który został rozcieńczony wodą do stężenia około 30%. Nadtlenek wodoru można też dostać w innych stężeniach - na przykład 50%. Naukowcem, który odkrył ten związek chemiczny, był Francuz Louis Jacqes Thenarda. W 1818 r. po zmieszaniu kwasu azotowego z nadtlenkiem baru, otrzymał coś, co nazwał "kwasem nadtlenowym".
Nadtlenek wodoru jest silnie reaktywną cieczą, która jest przezroczysta i bezbarwna. Należy do grupy utleniaczy. W mniejszych stężeniach (ok. 3%) możemy go kupić w aptekach jako popularny środek odkażający (woda utleniona). Podczas rozkładu H2O2 uwalniane jest ciepło, dlatego perhydrol to środek, którego używanie wymaga szczególnej ostrożności. Łatwo reaguje też na warunki, w których jest przechowywany. Jest wrażliwy na promienie świetlne, kurz, wysoką temperaturę czy jony metali. Po kontakcie z tego typu czynnikami, może ulec rozkładowi, dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu miejsca jego składowania.
Nadtlenek wodoru uzyskuje się poprzez reakcję utleniania izopropranolu i alkiloantrachinonu. W przeszłości otrzymywano go też poprzez metody elektrolityczne, jednak ze względu na koszty, prawie zaniechano produkcji z wykorzystaniem tej metody.
Zastosowanie perhydrolu
Perhydrol jest jedną z ważniejszych substancji wykorzystywanych w przemyśle. Znajduje zastosowanie w wielu branżach, choć największe znalazł w przemyśle celulozowym i przemyśle chemicznym. Dzięki swym silnym właściwościom utleniającym, jest wykorzystywany do bielenia celulozy oraz papieru. Do tego samego celu używa się też związków chloru, które podobnie jak H2O2 wykazują właściwości wybielające. Jednak stosowanie nadtlenku wodoru jest przyjazne środowisku, ponieważ ograniczamy w ten sposób ilość chloru, jaka wprowadzana jest do środowiska naturalnego. Innymi zaletami zastosowania H2O2 w przemyśle celulozowo-papierniczym, a także włókienniczym, jest uzyskiwanie dużej skuteczności i trwałości bielenia.
Nadtlenek wodoru jest też wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i przemysłowej. Skutecznie usuwa niepożądane mikroorganizmy znajdujące się w cieczach i gazach. Ta właściwość znalazła też swoje zastosowanie w przemyśle spożywczym. Nadtlenek wodoru w większych stężeniach jest bowiem wykorzystywany jako substancja odkażająca. W przemyśle chemicznym jest prekursorem związków wybielających takich jak np. nadwęglan sodu czy kwas nadoctowy. Ponadto bierze udział w innych reakcjach chemicznych (szczególnie w reakcjach syntezy organicznej), umożliwiając otrzymywanie wielu związków chemicznych, mających duże znaczenie w różnorodnych procesach technologicznych.
Nadtlenek wodoru znajduje także zastosowanie:
w oczyszczaniu ścieków przemysłowych i komunalnych
przy produkcji sprzętu elektronicznego
jako środek zabezpieczający elementy podatne na korozję
w piekarstwie i browarnictwie
w produkcji różnego rodzaju środków czystości
w produkcji kosmetyków
Czy perhydrol jest substancją niebezpieczną?
Nadtlenek wodoru ze względu na swoją wysoką reaktywność chemiczną, jest prekursorem wielu substancji chemicznych. Jest klasyfikowany jako substancja niebezpieczna i jej składowanie oraz transport muszą być przeprowadzane w ściśle określonych warunkach.
Nadtlenek wodoru jest niebezpieczny dla człowieka i środowiska. Jest szkodliwy dla naszego układu oddechowego, a w przypadku kontaktu ze skórą może powodować oparzenia. Jest też niebezpieczny dla naszych oczu. Te wszystkie czynniki sprawiają, że podczas pracy z perhydrolem należy używać odzieży ochronnej. Należy też chronić nasze oczy, twarz i drogi oddechowe przed szkodliwym działaniem tej substancji.
Gdzie kupić perhydrol?
Jak już wcześniej wspomniano, perhydrol jest substancją chemiczną oznaczoną jako niebezpieczna. Z tego względu nabyć go mogą wyłącznie przedsiębiorcy, mający uzasadnioną potrzebę jego użytkowania. Można go jednak kupić wygodnie przez internet. Jeśli myślimy o takim sposobie nabycia perhydrolu, warto dokonać zakupu u zaufanego dostawcy, który zapewni nam wysoką jakość sprzedawanego towaru.
Sprawdź ofertę perhydrolu na platformie distripark:https://distripark.com/nadtlenek-wodoru-roztwor-wodny-35-perhydrol
Jest to tym bardziej istotne, gdyż nadtlenek wodoru wykazuje dużą wrażliwość na warunki w jakich jest przechowywany. Przykładem sprawdzonego sklepu, w którym możecie nabyć ten środek chemiczny jest distripark.com. W tym sklepie internetowym możecie liczyć nie tylko na atrakcyjne ceny, ale również na fachowe doradztwo i bezproblemowy kontakt ze sprzedawcą.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Tantal: Napisał postów [121], status [wyjadacz]
Przy pomocy perhydrolu i elektrolizy trawiłem laminat miedziowy ze 40 lat temu 😉