- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 2260
- Dodano: 2019-06-11 / 08:19
- Komentarzy: 1
Studenci pracują w wakacje. Co ze składkami do ZUS?
Dla wielu studentów, koniec roku akademickiego nie oznacza odpoczynku. Część z nich podejmuje zatrudnienie. Wyjaśniamy w jakich przypadkach odprowadzane są składki do ZUS i z jakich świadczeń mogą korzystać pracujący żacy.
Umowa o pracę to bonus
Jeśli jako student - bez względu na wiek - podpisałeś z pracodawcą umowę o pracę, to wtedy obowiązkowe jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe). Podobnie jest ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia pracy powinien cię zgłosić do ZUS. Jeśli założysz konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to będziesz mógł sprawdzić czy i kiedy zostałeś zgłoszony do ubezpieczeń społecznych.
- Dzięki temu, że student będzie zgłoszony do ubezpieczeń społecznych zasilane jest jego indywidualne konto w ZUS. To z kolei, przy spełnieniu konkretnych wymogów, daje możliwość korzystania chociażby z zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego lub innych świadczeń - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Co istotne, umowa o pracę gwarantuje dodatkowe przywileje, jak prawo do urlopu czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Przy umowie zleceniu nie ma składek
Najczęściej stosowaną umową przy zatrudnianiu studentów jest umowa zlecenie, ewentualnie umowa o dzieło. To dlatego, że wakacyjna praca jest zajęciem typowo sezonowym. Jeżeli będąc studentem nie ukończyłeś 26 lat a masz umowę zlecenie, to nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym i pracodawca nie ma obowiązku odprowadzania za ciebie składki na ubezpieczenie zdrowotne. To jednak ma swoje konsekwencje, bo w tych okolicznościach nie przysługuje ci na przykład zasiłek chorobowy. W przypadku zawarcia umowy o dzieło, ani zleceniodawca, ani zleceniobiorca nie płaci żadnych składek.
- Studenci powyżej 26 roku życia, którzy podpisali umowę zlecenie, podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, a to oznacza, że każdy sam musi zdecydować czy opłacać składkę na ten rodzaj ubezpieczenia. Jeśli student zgłosi taki wniosek, to będzie mógł na przykład korzystać z płatnych zwolnień chorobowych - dodaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
pinoczet: Napisał postów [400], status [pismak]
ZUS-em w nich Składki coraz wyższe, kwota wolna od podatku stoi jak Pałac Kultury, dług pub. rośnie i tak od 30 lat