- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 4971
- Dodano: 2022-08-06 / 14:06
- Komentarzy: 4
Niemal codzienne z katowickiego lotniska do domu zawracany jest polski podróżny
Niemal codzienne z katowickiego lotniska do domu zawracany jest polski podróżny. Często całe rodziny rezygnują z upragnionych wakacji. Co jest tego powodem? Te rady pozwolą zaoszczędzić nerwy i...pieniądze.
Tylko w ciągu minionych 2 tygodni funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach nie zezwolili na odlot z kraju 14 obywatelom RP. Mieli oni spędzić wakacje w Turcji, Bułgarii, Chorwacji, Albanii, Macedonii Północnej, Czarnogórze. Wśród podróżnych były osoby małoletnie, przez co rodzicie musieli zrezygnować z lotu.
Bardzo często powodem niewyrażenia zgody na wylot z Polski jest unieważniony dowód osobisty. Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. Taka osoba nie podejmując próby wyrobienia sobie nowego dowodu osobistego naraża się na kłopoty w trakcie próby przekroczenia granicy państwa. Każdy okazany do kontroli granicznej dowód osobisty jest weryfikowany.
Zgodnie z zeszłoroczną nowelizacją Ustawy o dowodach osobistych, jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wówczas jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy. Z kolei dowody widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane. Podróżny powinien również pamiętać o sprawdzeniu daty ważności swojego dowodu osobistego lub paszportu.
Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną, upewnili się czy ich dowód osobisty nie został unieważniony. Pomocna w tym będzie strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji.
W trakcie przekraczania granicy przez obywateli Polski posiadających dodatkowo obywatelstwo innego kraju (np. USA, Kanada, Wielka Brytania) trzeba być świadomym jakimi dokumentami należy się posługiwać. W takiej sytuacji funkcjonariusz Straży Granicznej jest zobowiązany do traktowania podróżnego wyłącznie jak obywatela polskiego. Zgodnie bowiem z art. 3 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim: "Obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie. Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki". Konsekwencją powyższego jest konieczność okazania przez podróżnego ważnego polskiego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Patryk100: Napisała postów [1019], status [rozpisany/na]
skoro piszą go wyznawcy PO